Önce İnsan Sonra Haber

Özgürlük... Salgın insanları kontrol için uyduruldu!

Avrupa'da Covid-19 kısıtlamalarının yeniden uygulanmaya başlamasının ardından protestolar da arttı.

Dünya 27 Eylül 2020 Pazar / 1 ay önce
Özgürlük... Salgın insanları kontrol için uyduruldu!

Ekleyen: Kozmiktürk

Corona tüm dünyada etkisini sürdürürken virüse karşı alınan tedbirlere de halktan itirazlar geliyor. Son olarak İngiltere ve Almaya'da binlerce kişi sokağa inerek salgına karşı alınan tedbirleri protesto etti.

Avrupa'da Covid-19 kısıtlamalarının yeniden uygulanmaya başlamasının ardından protestolar da arttı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulun Trafalgar Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişi hükümeti salgına karşı aldığı önlemleri protesto etti.

Göstericiler “Özgürlük” sloganı atarken, ellerinde “İzin Vermiyoruz” ve “Covid 1984” yazılı pankartlar taşıdı. Birçok gösterici, ise salgının hükümetler tarafından insanları kontrol etmek için uydurulan bir aldatmaca olduğuna inandıklarını ifade etti.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Polis, gösteriler sırasında sosyal mesafeye uyulmadığı ve maske takılmadığı gerekçesi ile göstericilere dağılması çağrısında bulundu. Tüm çağrılara rağmen dağılmayan gruba polis müdahale etti.

Çıkan olaylarda 4 polis memuru yaralanırken, 10 kişi gözaltına alındı. Müdahalenin ardından Trafalgar Meydanı'nda ayrılan göstericilerden bazıları İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın yaşadığı Downing Street'in önüne gelerek protestolarına devam etti.

6 KİŞİNİN BİR ARAYA GELMESİ YASAK

İngiltere'de artan corona virüsü vakaları nedeni ile 6 kişiden bir araya gelmesi yasaklandı. Ülkede dün 6 bin 874 kişide Covid-19 tespit edilmesiyle salgının başından bu yana görülen en yüksek günlük vaka artışı kayda geçmişti.

İngiltere'de toplam vaka sayısı 429 bin 277'ye, toplam can kaybı ise 41 bin 971'e ulaştı.

ALMANYA’DA DA SOKĞA İNDİLER

Almanya’nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletine bağlı Köln şehrinde de Covid-19 önlemleri protesto edildi.

Protestoya yaklaşık 5 bin kişinin gelmesi beklenirken, yaklaşık bin kişi katıldı. Protestolar sırasında şiddet olayları yaşanmazken, göstericiler protestonun ardından olaysız şekilde dağıldı.

Sözcü'nün aktardığına göre Köln'de her yıl geleneksel olarak kurulan Noel Pazarı'nın ise bu yıl Covid-19 nedeniyle kurulmayacağı belirtildi. Köln Belediye Başkanı Henriette Reker yaptığı açıklamada, halka maske takmaları, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymaları çağrısında bulundu.

Köln'de şu ana kadar 4 bin 691 kişide korona virüs tespit edilirken, 118 kişi virüs nedeni ile hayatını kaybetti. Kentte şu an 409 korona hastası bulunuyor.

almanyaingilterecovid19protestosalgıninsanlarkontroluydurulduözgürlük