Önce İnsan Sonra Haber

Türkiye'den İsrail ve İngiltere'ye tıbbi malzeme

ABD merkezli Bloomberg, Türkiye hükümetinin İsrail’e insani sebeplerden ötürü tıbbi malzeme satma kararı aldığını yazdı.

Ekonomi 10 Nisan 2020 Cuma / 2 ay önce
Türkiye'den İsrail ve İngiltere'ye tıbbi malzeme

Ekleyen: Kozmiktürk

ngiltere'den Türkiye'ye tıbbi malzemeler taşıyan Türk Hava Kuvvetleri'ne ait kargo uçağı, bu sabah Ankara'dan yola çıktı.

DHA'nın aktardığına göre İngiltere'ye koruyucu maske ve tulum gönderildiği belirtildi. Türkiye daha önce de Balkan ülkelerine koruyucu malzeme göndermişti.

Korona virüs salgını Türkiye-İsrail ilişkilerinde de dikkat çeken bir gelişmeye neden oldu. Üç İsrail uçağının tıbbi malzeme almak için Türkiye’ye geldiği belirtilirken, İsrail yönetiminin Filistin’e ulaştırılacak insani yardım malzemelerini engellemeyeceği öğrenildi. ABD merkezli Bloomberg, Türkiye hükümetinin İsrail’e insani sebeplerden ötürü tıbbi malzeme satma kararı aldığını yazdı. Bloomberg’in haberinde benzeri bir paketin Filistin’e de ulaştırılacağı belirtildi. İsmini açıklamayan üst düzey bir Türk yetkili, Filistin’e gönderilecek malzemelerin durdurulmayacağını da söyledi. Türkiye’nin maske, koruyucu önlük ve steril eldiven gibi malzemeleri sattığı belirtildi.

İsrailli yetkililer konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, bu adımın eskiden stratejik ortak olan iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden düzelip düzelmeyeceğine dair bir adım olup olmadığı henüz gizemini koruyor. İsmini açıklamayan Türk yetkili, Perşembe günü İsrail’den gelen 3 uçağın İncirlik üssünün güneyine inerek paketleri aldığını iddia etti. Yetkili, Türkiye’nin önümüzdeki günlerde Filistin’e gönderilecek paketin de bağışlanacağını söyledi.

türkiyeingiltereisrailtıbbimalzeme