Önce İnsan Sonra Haber

CHP bölünecek, bir değil iki parti daha çıkar!

Kemal Bey bu despot davranışlarını, ayrımcı ve dışlayıcı tutumlarını sürdürürse parti bölünür.

Gündem 4 Ağustos 2020 Salı / 2 ay önce
CHP bölünecek, bir değil iki parti daha çıkar!

Ekleyen: Kozmiktürk

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yönetimi nedeniyle parti içinde bölünme beklediğini belirten Sevigen, 'Parti kurulacak iddialarını ciddiye almak lazım. Çünkü etrafındakiler Muharrem İnce’ye çok baskı yapıyor' dedi.

Eski CHP yöneticilerinden Mehmet Sevigen, CHP’den ayrılanların parti kuracağı iddialarının ciddi olduğunu belirterek, “Bu partiyi bölerse Kemal Bey böler. Kemal Bey'in yönetimi, tutumu partiyi böler ve partiden bir değil iki parti daha çıkar” dedi.

Bir süre önce partiden ihraç edilen ve ihraç kararına karşı Yüksek Disiplin Kurulu’na itirazda bulanan, Deniz Baykal döneminde parti yöneticiliği de yapan Mehmet Sevigen CHP’den ayrılan bazı insanların yeni parti kuracağına ilişkin haberleri, Aydınlık’tan Zihni Erdem'e değerlendirdi:

'DIŞLAYICI TUTUMUYLA KEMAL BEY BÖLÜYOR'

“Bu partiyi bölerse Kemal Bey böler. Kemal Bey'in yönetimi, tutumu böler ve bir değil iki parti çıkar. Sadece Muharrem İnce değil, bir başka parti daha kurulur. Bu parti, en az Muharrem İnce’nin kuracağı parti kadar, hatta ondan da etkili olur. “Bütün bunların olmaması ve bir kırılmanın yaşanmaması, bütün her şey Kemal Kılıçdaroğlu’nun tutumuna bağlıdır. Kemal Bey bu despot davranışlarını, ayrımcı ve dışlayıcı tutumlarını sürdürürse parti bölünür. Dostum dediği, Sivas katliamına ‘katliam’ demeyen, Başbağlar katliamına ‘katliam’ diyen Temel Karamollaoğlu’na, aynı zihniyeti taşıyan Ahmet Davutoğlu’na, Atatürk’e küfür edenlere, Türkiye’yi ‘Ermeni soykırımı yaptı’ diye suçlayanlara kucak açmaya devam ederse ve partinin gerçek sahiplerini dışlamaya devam ederse, parti ikiye değil üçe bölünür.”

'İDDİALAR CİDDİ'

“Parti kurulacak iddialarını ciddiye almak lazım. Çünkü etrafındakiler Muharrem İnce’ye çok baskı yapıyorlar. Öbür taraftan CHP’yi kurtarmaya çalışan, ömürlerini bu partiye vermiş CHP’liler var. Onlar da Kemal Bey'in izlediği siyasi çizgiden ve tutumundan çok rahatsızlar.”

'CHP’DE MUHALEFET YOK'

“Bir şey daha söyleyeyim. Ankara’da, kurultay delegeleri çok önemli bir şey daha başardı. Kemal Bey'i değil ama Önder Sav’ı değiştirdiler. Artık Önder Sav muhalefete önderlik yapacak bir konumda değil. Ortak liste çıkaracaklardı. Dört liste çıktı. Böyle muhalefet mi olur? “Ayıp değil mi? Şunu diyemiyorlar: Böyle bir kurultay mı olur? Madem açık havada olacak. Git, bunu Cebeci stadında yap, Eryaman stadında yap. Ankara’da İstanbul’da İzmir’de tek bir afiş ve bayrak yoktu. Halkı kurultaya getiremiyorsun, sen halka gideceksin. Bu da nasıl olur, bayraklarla afişlerle, billboardlarla olur. “Bize karşı muhalefet edenler arasında Erdal İnönü’ler, Murat Karayalçın’lar, Aydın Güven Gürkan’lar, Altan Öymen’ler, Hikmet Çetin’ler, Mehmet Moğultay’lar vardı. Savcı. Savcıdan muhalefet mi olur? Trabzonlu avukat… Bunlar partiyi bilmezler ki, dün gelmişler partiye.”

'NEFES ALAMIYORUZ'

"Bu kadar zulüm edersen, bu kadar despotluk edersen, İnsanlar ne yapacak? Gencecik adamlar, siyaset yapmak istiyorlar. Siyaset yapan insanlara bütün imkanlar kapatılıyor. Kediyi köşeye sıkıştırmaya benziyor bu durum. Sıkıştırdığın zaman tırmalar değil mi? İnsanlara nefes alanı vermiyor. Amerika’daki polisler gibi… Boynuma basıyor. Bırak biraz nefes alalım diyoruz. Adam nefes almamıza izin vermiyor. ‘Korku imparatorluğunu yıktım’ diyordu. Yıkmadı, yarattı. CHP ilçelerinin tamamına yakını tek aday, il kongreleri tek aday, kurultay tek adayla yapıldı. Kemal Bey kongrede konuştu gitti. Konuşanlar duvarlara karşı konuştu."

CHP'DE YENİ YÖNELİM BELİRLENİYOR

25-26 Temmuz’da 37’nci Olağan Kurultayı’nı yapan CHP’nin yeni yönetimi, hafta sonu yapılacak Parti Meclisi toplantısının ardından belirlenecek. CHP’nin yeni dönemde ilk PM toplantısı, 8 Ağustos Cumartesi günü gerçekleştirilecek. PM toplantısına 60 kişilik Parti Meclisi üyelerinin yanı sıra 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri de katılacak. Kılıçdaroğlu’nun açış konuşması ile başlayacak toplantıda üyeler söz alarak kendilerini tanıtacak. Ardından, PM üyeleri arasından Genel Başkan Yardımcıları ve Genel Sekreterlik görevlerine atama yapılacak. Mevcut genel başkan yardımcılarının çoğunu yeniden MYK’ya alması beklenen Kılıçdaroğlu, PM’ye seçilemeyen Tuncay Özkan, Ünal Çeviköz, Yıldırım Kaya ve Aykut Erdoğdu’nun yerine ise yeni isimler görevlendirecek. Yeni MYK’sında Selin Sayek Böke, Bülent Tezcan ve Ali Öztunç gibi yeni isimlere yer verebileceği konuşulan Kılıçdaroğlu’nun, yeniden görev vermesine kesin gözüyle bakılan isimler şöyle sıralanıyor: Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Bülent Kuşoğlu, Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Onursal Adıgüzel, Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze İlgezdi.

mehmetsevigenchpmuharreminceyeniparti