Önce İnsan Sonra Haber

Gökbilimciler, yaşamı destekleyebilecek gezegen keşfetti..

Görüntülere bakıldığında 'ışıl ışıl' olduğu görünen 'LP 791-18d' adlı Dünya büyüklüğündeki gezegenin volkanlarla kaplı olduğuna inanılıyor.

Bilim 18 Mayıs 2023 Perşembe / 9 ay önce
Gökbilimciler, yaşamı destekleyebilecek gezegen keşfetti..

Ekleyen: Kozmiktürk

Kanadalı gökbilimciler, yaşamı destekleyebilecek ve 'volkanlarla kaplı' yeni bir ötegezegen keşfetti. 'LP 791-18d' adlı Dünya büyüklüğündeki gezegen, yaklaşık 90 ışıkyılı uzaklıkta bir kırmızı cüce yıldızın yakınında yer alıyor.

Yeni yayınlanan astronomik bulgular, yeni bir kozmik keşfi ortaya çıkardı. Görüntülere bakıldığında 'ışıl ışıl' olduğu görünen 'LP 791-18d' adlı Dünya büyüklüğündeki gezegenin volkanlarla kaplı olduğuna inanılıyor.

Gelgit genliği nedeniyle gezegenin gündüz tarafının çok sıcak olduğu tahmin ediliyor ve yüzeyinde su bulunması pek olası görülmüyor.

Ancak analizler, 'LP 791-18d'nin yıldızın yörüngesinde dönerken çok daha büyük bir ötegezegen olan LP 791-18c'nin yakınından düzenli olarak geçtiğini gösteriyor.

Araştırmanın ortak yazarı Jessie Christiansen, "Dünya ve ötesindeki yaşamın kökenlerini geniş bir şekilde inceleyen astrobiyolojide en önemli sorulardan biri, yaşam için tektonik veya volkanik aktivitenin gerekli olup olmadığıdır" dedi.

Christiansen, "Bir atmosfer yaratmasının yanı sıra bu süreçler, karbon gibi yaşam için önemli olan şeyler de dahil olmak üzere, aksi takdirde batacak ve kabukta sıkışıp kalacak önemli maddeleri karıştırabilir" diye ekledi.sputnik

gezegenkeşfi