Önce İnsan Sonra Haber

KUMPASDER’den Balyoz tepkisi..

FETÖ dönemi bütün hukuksuzluklarıyla gün yüzüne çıkmışken 7 sanık üzerinden Balyoz kumpasının yeniden ceza konusu yapılmasını kamuoyunun değerlendirmesine ve vicdanına sunuyoruz.

Diğer 24 Mart 2023 Cuma / 1 yıl önce
KUMPASDER’den Balyoz tepkisi..

Ekleyen: Kozmiktürk

Kumpas Mağdurları Derneği (KUMPASDER), Balyoz Davası’nda aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da bulunduğu 7 sanık hakkında verilen cezalara tepki gösterdi.

KUMPASDER’in açıklamasında, “Siyasi iktidarın desteği ile 2007'den başlayıp fiilen 15 Temmuz kalkışmasına kadar devam eden FETÖ dönemi bütün hukuksuzluklarıyla gün yüzüne çıkmışken 7 sanık üzerinden Balyoz kumpasının yeniden ceza konusu yapılmasını kamuoyunun değerlendirmesine ve vicdanına sunuyoruz” denildi.

Yargıtay'ın Balyoz davasında 7 sanık için verilen beraat kararını bozmasının ardından, aralarında 28 Şubat davası hükümlüsü eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu 7 sanığın yeniden yargılandığı davada karar bugün açıklandı.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘suç için anlaşmak’ suçundan Çetin Doğan'a 6 yıl 8 ay, emekli Tümgeneral Behzat Balta'ya 5 yıl 10 ay, emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol'a 5 yıl 5 ay, emekli Tümgeneral İhsan Balabanlı'ya 5 yıl 5 ay, emekli Kurmay Albay Erdal Akyazan'a 5 yıl, emekli Kurmay Albay Emin Küçükkılıç'a 5 yıl hapis cezası verilmesine hükmetti.

KUMPASDER, Balyoz Davası verilen cezalarına yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Balyoz Davası; bavulcusu, iddianamesi, üretilmiş dijital delilleri, bilirkişi raporları, usulsüz duruşmaları, medya üzerinden manipülasyonu ve nihayet 15 Temmuz kalkışması sonunda ayrı ayrı dava konusu haline gelmiş parçaları ile Türk ordusuna kurulmuş büyük bir FETÖ kumpasıdır. 19 Temmuz 2010 tarihinde hazırlanan bir iddianame ile 365 kişi yargılanmış, 21 Eylül 2012'de 237 kişi hakkında cezaya hükmedilmiştir.

Yaşanan özel yetkili mahkeme, Yargıtay ve AYM süreçleri sonunda ‘hak ihlali’ kararı verilmiş, yerel mahkemede bütün sanıkların beraatına hükmedilmiş, savcılık sadece 7 sanık için Yargıtay'a gitmişti. Aynı davada aynı delillerle yargılanan sanıklardan 358'i hakkında beraat kararı verilirken 7'sinin ayrılması o gün nasıl bir hukuk garabeti idi ise bugün Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hükmettiği cezalar da aynı garabetin devamıdır.

Siyasi iktidarın desteği ile 2007'den başlayıp fiilen 15 Temmuz kalkışmasına kadar devam eden FETÖ dönemi bütün hukuksuzluklarıyla gün yüzüne çıkmışken 7 sanık üzerinden Balyoz kumpasının yeniden ceza konusu yapılmasını kamuoyunun değerlendirmesine ve vicdanına sunuyoruz.”Ankahaber

kumpasderbalyoz