Önce İnsan Sonra Haber

Lisans başvurusu yapmayan DW ve VOA engellendi..

VOA Türkçe ile DW Türkçe’nin internet sitelerine Türkiye’den erişilmesi engellendi.

Diğer 1 Temmuz 2022 Cuma / 1 yıl önce
Lisans başvurusu yapmayan DW ve VOA engellendi..

Ekleyen: Kozmiktürk

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) lisans başvurusu yapmayan Amerika’nın Sesi (VOA) ve Deutsche Welle Türkçe (DW) haber siteleri, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendi. 

RTÜK'e lisans başvurusu yapmayan, internet ortamında yayın yapan Amerika’nın Sesi (VOA), Deutsche Welle Türkçe (DW) haber sitelerine erişim engellendi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Voice of America’ya ait “ www.amerikaninsesi.com ”, 2022/7982 sayılı kararı ile Deutsche Welle’ye ait “ www.dw.com ” 2022/7978 sayılı kararı ile Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından engellendiğini bildirdi.

NE OLMUŞTU?

RTÜK, AKP ve MHP’li üyeleri oy çokluğuyla 9 Şubat'ta aldığı kararı doğrultusunda görüntülü haberleriyle ilgili lisans başvurusu yapmamaları gerekçesiyle VOA Türkçe ve DW Türkçe’ye erişim engellemesi getirilmesi için yargıya başvurdu. Bu başvuru doğrultusunda Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, bugün aldığı 30 Haziran 2022 tarih ve 2022/7982 sayılı kararıyla erişim engellemesi kararı aldı. Bu karar da BTK tarafından uygulanmaya başlandı ve böylece VOA Türkçe ile DW Türkçe’nin internet sitelerine Türkiye’den erişilmesi engellendi.Ankahaber

dwvoaengelrtük