Önce İnsan Sonra Haber

ABD, casusu serbest bıraktı..

Yakalanmasının ardından Montes, dört Amerikan casusunun kimlikleriyle çok sayıda gizli belgeyi Kübalılar’a vermekle suçlanmıştı.

Dünya 9 Ocak 2023 Pazartesi / 4 hafta önce
ABD, casusu serbest bıraktı..

Ekleyen: Kozmiktürk

Amerika’da Savunma İstihbarat Dairesi’nde çalışırken Küba için casusluk yaptığı ortaya çıkan Ana Montes 21 yıl cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

65 yaşındaki Montes 20 yıldan fazla Küba için casusluk yapmıştı.

2001’de yakalanmasının ardından yetkililer Montes’in Amerikan istihbaratının Küba’daki nerdeyse tüm operasyonlarını ifşa ettiğini belirtmişti.

Yakalanmasının ardından Montes, dört Amerikan casusunun kimlikleriyle çok sayıda gizli belgeyi Kübalılar’a vermekle suçlanmıştı.

Cezasını açıklayan hakim Montes’in tüm ulusu riske attığını söylemişti.

Montes’in kişisel kazanç amacıyla değil, ideolojisi nedeniyle bunu yaptığı

Montes'in Küba istihbaratına o dönemde Reagan Yönetimi’nin Latin Amerika’daki aktivitelerine muhalefeti nedeniyle çalışmayı kabul ettiği kaydediliyor.

Montes 20 yıl boyunca başkent Washington’da çeşitli restoranlarda Kübalılar’la bir araya geldi ve çok gizli bilgileri kodlu mesajlarla çağrı cihazı üzerinden kendilerine iletti.

VOA'nın aktardığına göre 2001 yılının Eylül ayında istihbarat yetkililerinin bir devlet çalışanının Küba için casusluk yapıyor olabileceği yönünde bilgi alması üzerine yakalandı.

Montes bundan sonra beş yıl boyunca gözetim altında olacak ve internet kullanımı takip edilecek.

Devlet adına artık çalışması yasak ve izinsiz yabancı ajanlarla da görüşemeyecek.

.

Ana Montes