Önce İnsan Sonra Haber

Almanya'nın şartı ABD!

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Ukrayna'ya tank teslimatı için şart koştuğu öne sürüldü.

Dünya 19 Ocak 2023 Perşembe / 3 hafta önce
Almanya'nın şartı ABD!

Ekleyen: Kozmiktürk

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un ABD’nin Ukrayna’ya muharebe tankları göndermesi halinde ülkesinin de Leopard tankları tedarik edeceğini söylediği iddia edildi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Ukrayna'ya tank teslimatı için şart koştuğu öne sürüldü. Alman medyasına yansıyan haberlere göre Almanya Başbakanı Scholz, Salı günü telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ABD Başkanı Joe Biden'a ABD'nin Abrams tipi muharebe tanklarını Ukrayna'ya tedarik etmesi durumunda Almanya'nın da Leopard tankı vereceğini söyledi. Scholz'un koşuluna karşılık Biden'ın herhangi bir taahhütte bulunmadığı belirtildi.

Başbakan Olaf Scholz, Alman yapımı Leopard 2 tanklarını Ukrayna'ya göndermesi veya üçüncü ülkelerin göndermesine izin vermesi için baskıyla karşı karşıyayken, “tek başına hareket ettiği” algısı oluşturmamak için müttefik ülkelerle, özellikle ABD ile koordinasyon içerisinde hareket etmek istediği belirtiliyor.

Polonya ve Finlandiya Ukrayna'ya Leopard tankı gönderme sözü verirken, teslimatın yapılabilmesi için Almanya'nın izni gerekiyor.İHA

scholztankukraynaabd