Önce İnsan Sonra Haber

Asya-Pasifik bölgesinde meydan okuma..

Wenbin, Pekin'de gazetecilere verdiği demeçte, Çin, tüm ülkeler için bir meydan okuma yerine işbirliği için bir ortaktır.

Dünya 13 Ocak 2023 Cuma / 9 ay önce
Asya-Pasifik bölgesinde meydan okuma..

Ekleyen: Kozmiktürk

Çin, İngiltere ile Japonya arasında Çarşamba günü imzalanan ve birliklerin birbirlerinin topraklarında konuşlandırılmasını öngören bir savunma anlaşmasını eleştirdi. Hem Londra hem de Tokyo, Çin'i Asya-Pasifik bölgesinde bir "meydan okuma" olarak tanımladı.

“Asya-Pasifik, jeopolitik oyunlar için bir güreş alanı değil, barış ve kalkınma için bir hız belirleyicidir. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Pekin'de gazetecilere verdiği demeçte, Çin, tüm ülkeler için bir meydan okuma yerine işbirliği için bir ortaktır.

Wang, "İlgili ülkeler arasındaki savunma işbirliği, ülkeler arasında karşılıklı anlayışı, güveni ve işbirliğini artırmaya yardımcı olmalı ve hayali düşmanlar yaratmamalı veya Asya-Pasifik bölgesine modası geçmiş blok çatışması zihniyetini sokmamalı" dedi.

karşılıklı anlaşma

Savunma anlaşması, kraliyet mücevherlerini barındıran bir ortaçağ kalesi olan Londra Kulesi'nde Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve İngiliz mevkidaşı Rishi Sunak tarafından imzalandı. İki lidere, İngiltere ile Japonya arasındaki ilk ticaret anlaşmasını kutlamak için 1613'te Shogun Tokugawa tarafından İngiltere Kralı James'e sunulan bir dizi Japon samuray zırhı gösterildi.

Pakt resmi olarak Karşılıklı Erişim Anlaşması olarak adlandırılıyor ve geçen Mayıs ayında prensipte kabul edildi. Japonya ilk kez Avrupalı ​​bir müttefikle böyle bir anlaşma imzaladı. ABD-Japonya Güvenlik Anlaşması'nın bir parçası olarak Japonya'da binlerce Amerikan askeri bulunuyor.

Sunak'ın ofisinden yapılan açıklamada, "Giderek daha rekabetçi hale gelen bu dünyada, zamanımızın benzeri görülmemiş küresel zorluklarını aşarken demokratik toplumların omuz omuza durmaya devam etmesi her zamankinden daha önemli."

Savaş jeti

İki ülke, yeni bir altıncı nesil savaş uçağının geliştirilmesi konusunda İtalya ile birlikte çalışma konusunda da anlaşmaya vardı. İngiliz BAE Systems firması şimdiden Tempest olarak bilinen bir prototip üzerinde çalışıyor. Şimdiye kadar üstlenilen en büyük Japon-Avrupa savunma işbirliği programı olacaktır.

Ortak egzersizler

İngiltere Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü'nden analist Jonathan Eyal, Japonya'nın Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve Çin'in askeri genişlemesi karşısında savunma bağlarını güçlendirmeye çalıştığını söyledi.

“[İngiliz] özel kuvvetlerinin Japon topraklarında eğitim verdiği açık bir sır. Gerçek şu ki, iki ülkenin orduları birkaç yıldır eğitim görüyor. Eyal, Amerika'nın Sesi'ne verdiği demeçte, yasal çerçeve mevcut olacağından, bunu Japonya'da yapmak daha kolay olacak" dedi.

“Eğitim açısından Japonlara yardım etmek için her türlü niyet var. Ve kilit unsur, hızlı yanıt için eğitimdir. Japonya'nın korkusu, bir oldubitti ile karşı karşıya kalabilecekleri, diyelim ki, Çin'in şu anda Japonların yeterince yanıt veremediği bazı ıssız Japon adalarını ele geçirmesi” diye ekledi Eyal.

Asya-Pasifik eğimi

Britanya için savunma paktı, Asya-Pasifik bölgesine yönelik jeopolitik eğilimin bir parçası.

“Dünya güvenlik endişelerinin ağırlık merkezi haline gelen şey üzerinde İngiltere'nin sahip olabileceği tek etki, bir ittifaklar sistemi aracılığıyla olabilir. Eyal, Amerika'nın Sesi'ne verdiği demeçte, Londra'da, ABD'ye Asya'daki güvenlik tedarikinde yardım etmedikçe, Avrupalıların Avrupa'da ABD koruması talep etmeye devam edemeyeceğine dair bir görüş var" dedi.

Sunak ve Kishida, İngiltere'nin 11 ülke tarafından imzalanan bir ticaret anlaşması olan Kapsamlı ve Aşamalı Trans-Pasifik Ortaklık Anlaşması'na katılımını da ele aldılar. İngiltere, Avrupa Birliği'nden ayrılmasının ardından yeni ticaret anlaşmaları arıyor.

ABD-Japonya güvenliği

Japonya başbakanı, Fransa, İtalya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere Yediler Grubu'ndan Avrupalı ​​ve Kuzey Amerikalı müttefikleri ziyaret ediyor. Japonya şu anda G-7 başkanlığını elinde tutuyor.VOA

çinjaponyaingiltere