Önce İnsan Sonra Haber

Çin zulmü sürüyor..

Doğu Türkistan’da son iki senede çocuk toplama kamplarına götürülen çocuk sayısının çoğaldığı bildirdi.

Dünya 11 Kasım 2022 Cuma / 5 ay önce
Çin zulmü sürüyor..

Ekleyen: Kozmiktürk

Uluslararası İnsan Hakları Teşkilatlarının raporlarına göre Doğu Türkistan’da son iki senede çocuk toplama kamplarının sayısı her geçen gün artıyor. Çin rejiminin Uygur Türkü çocukları asimile etmek için kurduğu çocuk toplama kamplarında 900 bin çocuğun olduğu bildiriliyor. Çin kaynaklı sosyal medyalarda paylaşılan videoda, Uygur Türkü çocukların “eve ne zaman gideceğiz?” diyerek isyan ettiği görüldü.

Doğu Türkistan’da son iki senede çocuk toplama kamplarına götürülen çocuk sayısının çoğaldığı bildirdi. Uluslararası İnsan Hakları Teşkilatlarının araştırmalarına göre, Doğu Türkistanlı olup da yatılı okullarda eğitim gören çocukların sayısında son iki yılda sıra dışı bir artış yaşanıyor. 2017 ile 2019 döneminde daha önce 500 bin olan şehir dışına giden öğrenci sayısında yaklaşık 380 binlik bir artış oldu ve bu rakamın neredeyse 900 bine yaklaştığı bilidiliyor. Bu büyük artışta anne veya babası veya her ikisi de toplama kamplarında tutulan çocukların komünist rejim eli ile alınıp götürülmesinin etkili olduğu ifade ediliyor.

“EVİMİZE NE ZAMAN DÖNECEĞİZ?”

Çin kaynakları sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntülerde Çocuk Toplama Kamplarına olduğu düşünülen Uygur Türkü çocukların ” evimize ne zaman döneceğiz?” diyerek isyan ettiği görüntüler gündem oldu.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÇOCUK OLMAK

Doğu Türkistan’ın geneline bakılacak olursa 2017 yılından beri yatılı okullarda eğitim gören çocukların sayısında yüzde 76.9 oranında artmış durumda. Hükumetin “çocuklara daha iyi eğitim vermek” bahanesinin arkasına çıkarak başlattığı yatılı okulların yaygınlaştırılması projesiyle, Uygur öğrencilerin asimilasyonuna kapı açılıyor. Çin rejimi Doğu Türkistan’daki okullarda çocuklara kendi dillerini konuşmak, kültürlerini ve dinlerini yaşama hakkı tanımadığı bildirildi.QHA

çindoğutürkistan