Önce İnsan Sonra Haber

Karadeniz'de ABD-Rusya gerilimi..

ABD: Rus Su-27 uçaklarından biri MQ-9'un pervanesine çarptı ve ABD kuvvetlerinin MQ-9'u uluslararası sulara düşürmek zorunda kaldı.

Dünya 14 Mart 2023 Salı / 9 ay önce
Karadeniz'de ABD-Rusya gerilimi..

Ekleyen: Kozmiktürk

Rusya’ya ait Su-27 savaş uçağının önleme yaptığı sırada çarptığı ABD’ye ait MQ-9 Reaper tipi insansız hava aracı (İHA) Karadeniz’e düştü.

Karadeniz'de Rusya ve ABD arasında tansiyon yükseldi. ABD'ye ait MQ-9 Reaper tipi İHA'nın Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında görev yaptığı sırada Rusya'ya ait 2 Su-27 savaş uçağı tarafından önleme yapıldığı ifade edilerek, önleme sırasında uçaklardan birinin İHA'ya çarptığı belirtildi. Çarpma nedeniyle İHA'nın pervanesinde meydana gelen hasar sonrası Karadeniz'e düştüğü açıklandı.

ABD'nin Avrupa'daki ve Afrika'daki Hava Kuvvetleri Komutanı James Hecker yaptığı açıklamada, "MQ-9 uçağımız, bir Rus uçağı tarafından önlendiği sırada uluslararası hava sahasında rutin operasyonlar yürütüyordu” ifadelerini kullanarak, “Rus Su-27 uçaklarından biri MQ-9'un pervanesine çarptı ve ABD kuvvetlerinin MQ-9'u uluslararası sulara düşürmek zorunda kaldı. Çarpışmadan birkaç kez önce, Su-27'ler pervasız ve profesyonel olmayan bir şekilde MQ-9'un üzerine yakıt boşalttı ve önünde uçtu” dedi.

İHA'nın aktardığına göre Hecker, “Aslında, Rusların bu pervasız ve profesyonelce olmayan hareketi neredeyse her iki uçağın da düşmesine neden oluyordu” ifadelerini kullandı.

ABD, Ukrayna-Rusya Savaşı'nın başlamasından bu yana bölgeyi izlemek için Karadeniz üzerinde Reaper insansız hava araçları kullanıyor.

RUSYA NE DEDİ?

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD’nin MQ-9 insansız hava aracının Karadeniz üzerinde Rus savaş uçağıyla çarpışmadığını, gerçekleştirdiği sert manevra yüzünden düştüğünü belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “MQ-9 insansız hava aracı, Moskova saatiyle 09.30’da (TSİ ile aynı) sert manevra yüzünden kontrolsüz uçuşa geçti, irtifa kaybetmesi yaşadı ve suya çarptı. Rus savaş uçakları silah kullanmadı, insansız hava aracıyla temasa geçmedi ve sağ salim hava üslerine geri döndü” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, bugün sabah saatlerinde, Rus Hava Uzay Kuvvetleri’nin hava sahası kontrol araçları, Kırım Yarımadası yakınlarında Karadeniz üzerinde ABD’nin MQ-9 insansız hava aracının Rusya sınırına doğru uçtuğunu tespit ettiği ifade edildi.

İHA’nın, transponderi kapalı şekilde uçtuğu ve Rusya’nın Ukrayna’daki özel askeri harekatı kapsamında uçuşa geçici yasak getirdiği hava sahasının sınırını ihlal ettiği kaydedilen açıklamada, söz konusu bölgenin uçuşa yasak olduğunun uluslararası kurallara uygun olarak tüm ülkelere önceden bildirildiği anımsatıldı.

Bakanlık, İHA tespit edildikten sonra ihlalcinin belirlenmesi amacıyla Rus savaş uçaklarının havalandırıldığını belirtti.

BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Rusya'nın Washington Büyülelçisi ABD Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da olay sonrası, Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov'un bakanlığa çağrıldığını açıkladı.

Price telefon brifinginde gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin Moskova Büyükelçisi'nin Rusya Dışişleri Bakanlığı'na güçlü bir mesaj ilettiğini ve Amerikalı yetkililerin olayla ilgili olarak müttefik ve ortaklarını bilgilendirdiğini söyledi.

abdrusyakaradenizihakriz