Önce İnsan Sonra Haber

Putin için ölmek zorunda değilsin. Ailenin yanına dön..

Yetkililer için, herhangi bir anlamı veya amacı olmadan çarçur edilmiş bir top yemisiniz.

Dünya 21 Eylül 2022 Çarşamba / 12 ay önce
Putin için ölmek zorunda değilsin. Ailenin yanına dön..

Ekleyen: Kozmiktürk

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, bugün Rusya Federasyonu Ceza Kanununa değişiklik getiren bir yasayı acilen kabul etti. Yasa tasarısı ile seferberliğe katılmamanın cezası 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı. Rusya’daki Muhalif Vesna hareketi, söz konusu seferberlik öncesi yasa düzenlemesinin ardından savaşa katılmak istemeyenlere, “Putin için ölmek zorunda değilsin. Annenin, eşinin ve çocuklarının yanına dön. Rusya’da seni sevenler sana ihtiyaç duyuyor. Yetkililer için, herhangi bir anlamı veya amacı olmadan çarçur edilmiş bir top yemisiniz.” çağrısında bulundu.

Ukrayna-Rusya Savaşı’nda büyük askeri kayıplar veren, savaşa göndermek üzere hapishanelerden suçluları toplayan ve askerleri Rusya’nın neo-faşist paralı asker örgütü olan Wagner grubunun yardımıyla temin eden Rusya, seferberlik öncesi askerlik yasasında değişikliğe başvurdu.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’dan bugün Rusya’da askeri seferberlik görevinden kaçanlar için hapis cezasının artırılmasına yönelik yasa tasarısı geçti. Böylece Duma’da kabul edilen yasa tasarısı ile Rusya’daki askeri ceza kanununa bazı değişiklikler getirildi. Yasa tasarısı ile seferberliğe katılmamanın cezası 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı.
21 Eylül itibarıyla yasa, Federasyon Konseyi tarafından onaylanacak. Aynı gün Putin tarafından imzalanması ve ardından resmen yürürlüğe girmesi beklenen yasanın, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal girişimine katılmak istemeyen askerlerin akıbetini kötü etkilemesi kaçınılmaz görülüyor. Rusya’daki Muhalif Vesna hareketi, söz konusu seferberlik öncesi yasa düzenlemesinin ardından savaşa katılmak istemeyenlere şu çağrıda bulundu:

“PUTİN İÇİN ÖLMEK ZORUNDA DEĞİLSİN”

“Birliklerde ve cephede bulunan Rus askerlerini mümkün olan en kısa sürede ‘özel harekata’ katılmayı reddetmeye veya teslim olmaya çağırıyoruz. Büyük olasılıkla, bu son şansınız ve onu bir gün içinde kullanmanız gerekiyor.

Putin için ölmek zorunda değilsin. Annenin, eşinin ve çocuklarının yanına dön. Rusya’da seni sevenler sana ihtiyaç duyuyor. (Rus) Yetkililer için, herhangi bir anlamı veya amacı olmadan çarçur edilmiş bir top yemisiniz.”QHA

rusyaputinaskerlikseferberlik