Önce İnsan Sonra Haber

Ruslar kaçıyor..

Putin Rusyası’nda sular durulmuyor. Sosyal medyada, bugün Rusya’dan kalkan uçakların en çok Türkiye’ye inmesi gündem oldu.

Dünya 23 Eylül 2022 Cuma / 1 hafta önce
Ruslar kaçıyor..

Ekleyen: Kozmiktürk

Ukrayna ile süren savaş nedeniyle Rus lider Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilan etmesi sonrası başka ülkelere gitmek isteyen Rusların en çok tercih ettiği il Antalya oldu. Hava yolu şirketlerindeki Antalya uçuşları tamamen dolarken, bilet fiyatları da tek yönlü 70 bin TL'ye kadar yükseldi.

Ukrayna’da topyekun işgal girişiminde bulunan Rusya yönetimi, Ukrayna ordusunun ortaya koyduğu direniş karşısında ağır kayıplar verdi. Çareyi, işgal edilen Ukrayna bölgelerinde sözde “referandum” oldubittisinde ve kısmi seferberlik ilanında bulan Putin Rusyası’nda sular durulmuyor. Sosyal medyada, bugün Rusya’dan kalkan uçakların en çok Türkiye’ye inmesi gündem oldu.

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in bugün yayımladığı açıklama ile Rusya’da kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından Rus halkı ülkeden kaçmanın yolunu arıyor. Rusya’da silah altına alınma ihtimali olan kişiler ülkeden bir bir kaçıyor. Bu kapsamda, Rusya’nın en büyük şehirleri Moskova ve St. Petersburg’tan bugün kalkan uçakların en çok Antalya’ya inmesi dikkatlerden kaçmadı. Dünyaca ünlü “flightradar24” uygulamasına yansıyan uçak seferleri böyle gözlemlendi:

Öte yandan, bugün Rusya’dan kara yoluyla çıkmak isteyenler, özellikle Finlandiya ve Gürcistan sınırında uzun kuyruklar oluşturdu. Vize sahibi Rus vatandaşlarının; Finlandiya sınırında uzun kuyruklar oluşturduğu aktarıldı. Putin’in başlattığı kısmi seferberlik kararı sonrasında vatandaşlar, Rusya’dan kaçmak için çabalıyor. Bugün çok sayıda Rus, sınırlara akın etti.

SEFERBERLİK AYAKLANMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik kararının ardından Rus vatandaşlar ayaklanmaya başladı. Rus lider Putin’i protesto eden vatandaşlar ülkenin çeşitli yerlerindeki askere alma merkezlerini yakıyor. Aleksey Navalnıy’ın karargahından Rus vatandaşlara “Protesto için dışarı için, askere alma merkezlerini kundaklama dahil ülke genelindeki her türlü protestoyu destekleyeceğiz” çağrısı yapıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Ukrayna’ya yönelik askeri kısmi seferberlik ilan etmişti. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise 300 bin Rus askerin cepheye çağrılacağını duyurmuştu. Rus lider Putin’in kararından sonra dünya ülkeleri ayaklanırken; Rusya içinde de kazan kaynamaya başladı. Savaşa gitmek istemeyen Rus vatandaşları, bir bir ülkelerinden kaçarken pek çoğu dün protesto yapmıştı. Rus polisler Ukrayna’ya karşı savaşmak istemeyen Rus vatandaşlara sert müdahalede bulundu.QHA

rusyakaçış