Önce İnsan Sonra Haber

Rusya'da Wagner sancısı..

Şehirde iki tarafın sert çatışmaları devam ediyor.

Dünya 6 Mayıs 2023 Cumartesi / 1 yıl önce
Rusya'da Wagner sancısı..

Ekleyen: Kozmiktürk

Rusya’nın paralı askeri grubu Wagner, mevcut güçlerini Ukrayna’nın Bakhmut şehrinden çekmeyi planladığını açıkladı. Ancak bu açıklamaya rağmen Ukrayna tarafıysa Wagner’in bölgede yeni bir pozisyon almaya başladıklarını iddia etti.

Birliklerinin, Rusya'nın savaşı kaybetmesi halinde hükümetin onları olası “günah keçisi” olarak göstermek istediğinden endişe duyduğunu kaydeden Prigozhin “Wagner Bahmut’tan çekilirse, bütün cephe çöker” diyerek Moskova’ya uyarıda bulunmuştu.

Wagner Grup’un lideri Yevgeny Prigozhin yaptığı açıklamada, cephedeki adamlarının mühimmat sıkıntısı çektiklerini ve önümüzdeki Çarşamba günü mevcut mevzilerini Rus ordusuna devretmeyi beklediklerini söyledi.

Prigozhin, “Mühimmatları olmadan çocuklarım gereksiz ve haksız kayıplar yaşamayacaklar” ifadelerini kullandı. Prigozhin ayrıca yayınladığı video mesajında bazı bürokratları da mühimmatı ellerinde tutup kendilerine vermediklerini iddia etti. Wagner’in Rusya’nın İkinci Dünya Savaşı Zaferi anma günü 9 Mayıs’ta Bakhmut’u ele geçirme planları olduğu öne sürülüyordu.

Rus bürokratlara suçlamalar yönelten Wagner lideri "Kıskançlığınız yüzünden Rus halkına Bakhmut'u ele geçirme zaferini vermek istemiyorsanız, bu sizin sorununuz" dedi.

Bu açıklamaların ardından Rus devlet haber ajansı RIA, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun yardımcılarından birini tüm birliklerin yeterli mühimmata sahip olmalarının derhal sağlanması için görev verdiğini duyurdu.

VOA'nın haberine göre Rusya, Bakhmut’un ele geçirilmesini bölgedeki diğer şehirlere de ilerleyiş açısından kilit öneme sahip olarak görüyor. Şehirde halen daha iki tarafın sert çatışmaları devam ediyor.

wagnerrusya