Önce İnsan Sonra Haber

Ukrayna’daki olaylar nasıl biterse bitsin dünya değişecek..

Ukrayna, Washington’un talimatıyla Rusya’yla görüşmelerden vazgeçme kararı aldı. Şimdi ABD bu hatayı düzeltmeli. Moskova, Ukrayna’daki çatışmayı müzakereler yoluyla çözüme kavuşturmak istiyor. Rusya ve Ukrayna er ya geç anlaşmaya varacaklar.

Dünya 9 Şubat 2024 Cuma / 2 hafta önce
Ukrayna’daki olaylar nasıl biterse bitsin dünya değişecek..

Ekleyen: Kozmiktürk

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’li gazeteci Tucker Carlson’a röportajında, Ukrayna’daki çatışmanın müzakereler yoluyla çözüme kavuşturulmasını istediğini söyledi.

ABD’li gazeteci Tucker Carlson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı röportajı sırasında, “Ukrayna’da olup bitenleri müzakereler yoluyla çözüme kavuşturmak istiyorsunuz, doğru mu anladım?” diye sordu.

Rusya lideri, bu soruya, “Doğru” cevabını verdi.

Rusya’nın bunu daha önce de yaptığını, İstanbul’da hazırlanan büyük belgenin Ukrayna heyetinin başkanı David Arahamiya tarafından onaylandığını, belge özetinde onun imzasının bulunduğunu söyleyen Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İmzasını attı ve daha sonralar şunu anlattı: ‘İmzalamaya hazırdık ve savaş çoktan, bir buçuk yıl önce biterdi. Ama Sayın Boris Johnson geldi, bizi vazgeçirdi ve biz bu şansı kaçırdık.’ Olsun kaçırmışlar, hata yapmışlar, şimdi tekrar buna dönsünler, o kadar. Neden telaşlanıp birilerinin hatalarını düzelten biz olalım?”

Donbass’taki çatışmaya özel askeri harekat sayesinde çözüm getirme kararına da açıklık getiren Putin, NATO’nun doğuya genişlememe sözünü anımsatarak ittifakın, ABD ve İngiltere’nin Ukrayna topraklarında boy göstermeye başlayan üslere ve 2014’te meydana gelen darbeye işaret etti.

Rus lider, “Bu topu sonsuza kadar ileri geri yuvarlayabilirsiniz. Ancak müzakereleri durduran onlar. Hata mıydı? Evet. Düzeltin. Biz hazırız. Başka ne lazım?” diye ekledi.

‘Rusya ve Ukrayna er geç anlaşmaya varacaklar’

Putin, “Ne olursa olsun er ya geç anlaşacağız ve biliyor musunuz, belki de mevcut durumda kulağa garip gelebilir, ama halklar arasındaki ilişkiler eski haline dönecek. Çok zamana ihtiyaç olacak, ama ilişkiler onarılacak” dedi.

Örnek olarak savaş meydanındaki durumu gösteren Rus lider, teslim olmayı reddeden Ukraynalıların, ‘Ruslar teslim olmaz’ diye bağırarak ölümü tercih ettiğini anlattı. Putin, “Onlar hala kendilerini Rus görüyor. Bu anlamda tüm yaşananlar iç savaş olarak gösterilebilir” dedi.

Başkan, “Batı’dakiler, bu savaşın Rus halkın bir kısmını diğerinden sonsuza kadar kopardığını düşünüyor. Hayır. Yeniden birleşme olacak. Hiçbir yere kaybolmadı” diye ekledi.

Putin’in röportajından Ukrayna’yla ilgili ana başlıklar:

Ukrayna’da 2014’te meydana gelen darbe, CIA desteğiyle silahlı muhalefet tarafından gerçekleştirildi.

2014 darbesi, Moskova ve Kiev arasında çatışma kışkırttı. Savaşı başlatan Ukrayna. Rusya savaşı bitirmeye çalışıyor.

Zelenskiy, Ukrayna’ya barış getirme beklentisiyle iktidara geldi, ama neonaziler ve aşırı milliyetçileriyle arayı bozmanın iyi olmadığını anladı.

Ukrayna, Washington’un talimatıyla Rusya’yla görüşmelerden vazgeçme kararı aldı. Şimdi ABD bu hatayı düzeltmeli.

Moskova, Ukrayna’daki çatışmayı müzakereler yoluyla çözüme kavuşturmak istiyor. Rusya ve Ukrayna er ya geç anlaşmaya varacaklar.

Zelenskiy, Rusya yönetimiyle konuşabilir. O kendini Ukrayna lideri olarak görüyor.

Ukraynalılar hala kendilerini Rus olarak hissediyor. Yaşananlar bir iç savaş.

Ukrayna’da neonaziler kahraman yapıldı, anıtları dikiliyor. Bu uygulamaya son vermek lazım.

Ukrayna’daki olaylar nasıl biterse bitsin dünya değişecek.

ABD MEDYASI RÖPORTAJA YER VERMEDİ

ABD’li gazeteci Tucker Carlson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı röportajı yayınladı. Sosyal medyada da yayınlanan röportaj 1 saat dolmadan 3 milyon izlenmeye ulaştı. ABD medyası ise röportaja yayınlarında yer vermedi.

ABD’li gazeteci Tucker Carlson internet sitesi üzerinden Rusya lideri Vladimir Putin ile Moskova'da gerçekleştirdiği röportajını cuma günü TSİ ile 02.00'de yayına verdi.

Putin’in Tucker Curlson’a verdiği mülakatta Ukrayna’nın tarihi hakkındaki kısım geniş yer aldı. Rus liderin röportajda Ukrayna tarihiyle ilgili anlatımı toplam 25 dakika sürdü.

Vladimir Putin, 862 yıllarında Rus devletinin kurulmasıyla ilgili konuşmasına başladı ve modern zamanlarla açıklamasını sona erdirdi. Putin tarihsel bilgileri "sıkıcı" olarak nitelendirdi ancak bu bilgilerin "çok şey açıkladığını" belirtti. Amerikalı gazeteci Carlson ise bu bilgilerin sıkıcı olmadığını ve önemli olduğunu ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD'li gazeteci Carlson’a verdiği röportajdan öne çıkan bazı ayrıntılar şöyle:

"Bill Clinton (Eski ABD Başkanı) henüz başkanken onunla gerçekleştirdiğimiz bir görüşmede kendisine 'Rusya'nın NATO’ya katılma seçeneğini düşünsek olmaz mı?' diye sordum. O da ‘Biliyor musun, ilginç bir soru, bence olur’ cevabını verdi. Ancak biraz sonra onunla akşam yemeğinde buluştuğumuzda bana ‘Biliyor musun, ekibimle konuştum, hayır, şu an itibariyle böyle bir şey mümkün değil’ dedi. ‘Olur’ cevabını verseydi yakınlaşma süreci başlardı ve eninde sonunda partnerlerimizin bu konudaki samimiyetine emin olsaydık bu (Rusya’nın NATO’ya katılması) gerçekleşebilirdi. Ama olmamıştı. Peki, olmamışsa olmamış ne diyelim."

Ukrayna’daki çatışmayı bu ülkede yaşanan devlet darbesi körükledi. Ukrayna yönetimi savaşı 2014’te başlattı. Bizim amacımız bu savaşı durdurmak. 2022’de savaş başlatmadık, ona son vermeye çalıştık.

Şimdilik (Ukrayna’daki özel askeri operasyonda) hedeflerimize tam olarak ulaşmadık, çünkü bu hedeflerden biri Ukrayna’yı Naziler’den arındırmak. Geçtiğimiz yılın başında İstanbul'da sona ermiş müzakere sürecinde de tartıştığımız sorunlardan biri de buydu.

(Ukrayna ile barış müzakereleri ihtimali ile ilgili soruya) Böyle müzakere süreci yapılıyordu, neredeyse de tamamlanmış noktaya ulaşmıştı. Ancak söylediğim gibi ordu birliklerimizi Kiev çevresinden geri çektiğimizde Ukrayna varmış olduğumuz bütün anlaşmaları çöpe atıp Avrupa ülkeleri ve ABD’nin Rusya’ya karşı zafer kazanana kadar savaşma yönündeki talimatlarına uymaya başladı.

(Rusya’nın Polonya veya Letonya’ya saldırı ihtimali ile ilgili soruya) Bu senaryo sadece Polonya’nın Rusya’ya saldırması halinde gerçek olabilir. Neden? Çünkü Ne Polonya, ne de Letonya’da bir çıkarımız var. Neyimize gerek bu? Sadece tehditler var.

ABD’nin uyguladığı yaptırım araçları işe yaramıyor.

Kimseye saldırdığımız yok. Ukrayna’daki olaylar nasıl başladı? Devlet darbesi ve Donbass’taki çatışmalarla başladı ve biz insanlarımızı, kendimizi, vatanımız ve geleceğimizi koruyoruz."(sputnik)