Önce İnsan Sonra Haber

Dünya, 3. Dünya Savaşı tehdidine yaklaştı..

Durumu istikrara kavuşturmak, yeni bölgeleri korumak ve taarruza geçmek için kısmi seferberlik gerçekleştirdik.

Dünya 24 Ocak 2023 Salı / 2 hafta önce
Dünya, 3. Dünya Savaşı tehdidine yaklaştı..

Ekleyen: Kozmiktürk

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, çok kutuplu bir dünyayı destekleyen ülkelerin koalisyon kurmasını öngören bir öneride bulundu.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Rus ordusuna Ukrayna’daki özel askeri harekatında neredeyse tüm Batı’nın karşı koyduğunu, ülkenin modern tarihinde hiç bu kadar şiddetli çatışmalar yaşamadığını söyledi.

AiF gazetesine konuşan Gerasimov, “Modern Rusya hiçbir zaman bu kadar yüksek düzeyde ve yoğunlukta çatışmalar yaşamadı. Ülkemize ve ordumuza bugün neredeyse tüm kolektif Batı karşı koyuyor” ifadelerini kullandı.

Durumu istikrara kavuşturmak, yeni bölgeleri korumak ve taarruza geçmek için kısmi seferberlik gerçekleştirdiklerini söyleyen Genelkurmay Başkanı, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra böyle etkinliklerin yapılmadığını anımsattı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in belirlediği hedeflere ulaşmak için gereken tedbirleri aldıklarını kaydeden Gerasimov, mevcut askeri tehditler dikkate alınarak Rusya’nın güvenliğini sağlamaya devam ettiklerini söyledi.

MEDVEDEV ÇOK KUTUP TARAFTARLARINI BİRLİKTELİĞE ÇAĞIRDI

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, çok kutuplu bir dünyayı destekleyen ülkelerin koalisyon kurmasını öngören bir öneride bulundu.

İktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nin Yüksek Konsey Bürosu toplantısında konuşan Medvedev, 2022'nin Rusya için kimlerin dost olduğunun ve kimlerle anlaşma yapılamayacağının ortaya çıktığı bir yıl olduğunu belirtti.

Medvedev, "Geçen yıl, kimin dostumuz, kimin bizden olduğu, kimlerle tamamen farklı kutuplarda yer aldığımız nihai olarak açıklığa kavuştu. Yani kimlerle güvene ve karşılıklı çıkarlara dayalı ilişkiler kurmaya hazır olduğumuz ve artık kimlerle anlaşma yapamayacağımız belli oldu" dedi.

Ekonomi ve siyaset açısından kilit öneme sahip ülkelerin Rusya'nın güvenilir partnerleri olduğunu kaydeden Medvedev, "Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN), şu anda genişlemekte olan BRICS ve Afrika Birliği gibi en büyük uluslararası oluşumlar da dahil parti diplomasisini geliştirme üzerine düşünmeliyiz. Bu, çok kutuplu dünyanın destekçilerinden oluşan etkili bir partiler arası koalisyon oluşturmaya izin verecektir" ifadelerini kullandı.

'Dünya, 3. Dünya Savaşı tehdidine yaklaştı'

Birleşik Rusya Partisi'nin dünyadaki insanların özel askeri harekatın zorunlu ve en uç önlem olduğunu, ABD ve uşakları tarafından saldırganlıkların hazırlanmasına bir yanıt olduğunu anlamasına katkı sunması gerektiğini söyleyen Medvedev, yaşanan gelişmelerden dolayı dünyanın 3. Dünya Savaşı tehdidine yaklaştığının aşikar olduğunun altını çizdi.

'BM de dahil çok uluslu diplomasi kurumları muharebe sahasına dönüştü'

BM de dahil çok uluslu diplomasi kurumlarının şu anda ciddi krizden geçtiğine dikkat çeken Medvedev, söz konusu kurumların ihtilaflı durumlara ve çatışmalara çözüm bulmak için kurulduğunu ancak artık muharebe sahasına dönüştüğünü vurguladı.

'Rusya'daki tüm siyasi oluşumlar ve sivil toplum kuruluşları güçlerini birleştirmeli'

Şu anda zor, dönüm noktası niteliğinde bir dönemden geçildiğini belirten Medvedev, özel askeri harekatın hedeflerine ulaşabilmek için Rusya'daki tüm siyasi oluşumları ve sivil toplum kuruluşlarını güçlerini birleştirmeye davet etti.sputnik

gerasimovrusyabatı