Önce İnsan Sonra Haber

Vicdansız Netenyahu'dan yeni katliam.. Dünyada öfke..

Urrego: Yiyecek isteyen 100'den fazla Filistinli, Netanyahu tarafından öldürüldü. Bunun adı soykırımdır.

Dünya 1 Mart 2024 Cuma / 3 ay önce
Vicdansız Netenyahu'dan yeni katliam.. Dünyada öfke..

Ekleyen: Kozmiktürk

İsrail’in Gazze şehrinin güneybatısında gıda yardımı bekleyen Filistinlilere ateş açması sonucu 77 kişi hayatını kaybetti, 250'den fazla kişi yaralandı.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne ayrım gözetmeksizin gerçekleştirdiği saldırıları 146. günde sürdürüyor. İsrail ordusu, Gazze şehrinin güneybatısında gıda yardımı için sırada bekleyen Filistinli sivilleri hedef aldı. Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, gıda yardımı bekleyen kalabalığa ateş açılması sonucu 77 kişinin hayatını kaybettiği, 250’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi. Hayatını kaybedenlerden 20’sinin cansız bedeni Kamal Adwan Hastanesi'ne, 57’si ise Şifa Hastanesi'ne getirildi. Yerel kaynaklar, saldırının Reşid Caddesi’nde gerçekleştirildiğini aktardı.

"Yardım bekleyenler soğukkanlılıkla öldürüldü"

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, saldırının "sivillere yönelik soğukkanlı bir katliam" ve İsrail'in devam eden “soykırım savaşının” bir parçası olduğu ifade edildi. Uluslararası topluma, sivilleri korumanın tek yolu olarak ateşkes sağlanması için "acilen müdahale" çağrısında bulunuldu.

Uluslararası topluma tepki

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada ise İsrail’in saldırıyı önceden planladığı belirtildi. Açıklamada uluslararası toplumun, özellikle de Biden yönetiminin, Filistinli sivillerin katledilmesine izin vermekle suçlanarak, "ABD yönetimini, uluslararası toplumu, İsrail işgalini ve uluslararası örgütleri, sivillerin öldürülmesinden sorumlu tutuyoruz. Tüm dünya ülkelerine, tüm Arap ve İslam ülkelerine, Arap Birliği’ne ve İslam İşbirliği Teşkilatı'na, soykırımı durdurması için İsrail’e baskı yapmak üzere acilen müdahale çağrısında bulunuyoruz" ifadeleri kullanıldı. 

GUTERRES KINADI

BM Genel Sekreteri Guterres, İsrail’in yardım bekleyen Filistinlilerin üzerine ateş açtığı saldırıyı kınayarak, derhal insani ateşkes çağrısında bulundu.

İsrail’in Gazze Şeridi’nde yardım bekleyen Filistinlilerin üzerine ateş açtığı saldırı BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından kınandı. Guterres’in Sözcüsü Stephane Dujarric yaptığı açıklamada, “Genel Sekreter, 30 binden fazla insanın öldüğü ve 70 binden fazla insanın yaralandığı Gazze'deki çatışmaların trajik insani bilançosu karşısında dehşete düştü. Trajik bir şekilde, enkaz altında bilinmeyen sayıda insan yatıyor” dedi.

Guterres’in İsrail’in Gazze Şeridi’nde yardım bekleyen Filistinlilere yönelik saldırısını kınadığını aktaran Dujarric, “Genel Sekreter bugün Gazze'nin kuzeyinde meydana gelen ve yüzden fazla insanın ararken öldüğü ya da yaralandığı bildirilen olayı kınamaktadır. Birleşmiş Milletler'in bir haftayı aşkın süredir yardım ulaştıramadığı kuşatma altındaki kuzeydekiler de dahil olmak üzere Gazze'deki çaresiz sivillerin acil yardıma ihtiyacı vardır” dedi.

Guterres’in derhal insani ateşkes sağlanması ve tüm rehinelerin şartsız olarak serbest bırakılması çağrısını yinelediğini vurgulayan Dujarric, Guterres’in kritik öneme sahip insani yardımların Gazze'ye ve Gazze'den ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilmesi için bir kez daha acil adımlar atılması çağrısında bulunduğunu belirtti.

Saldırıda 112 kişi hayatını kaybetti

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun yardım bekleyen sivillere açtığı ateşte hayatını kaybedenlerin sayısının 112’ye yükseldiğini belirtmiş, bölgede hala ulaşılamayan cesetlerin olduğunu aktarmıştı. Saldırıda 760 kişi de yaralanmıştı.

BU SOYKIRIMDIR

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro Urrego, "Yiyecek isteyen 100'den fazla Filistinli, Netanyahu tarafından öldürüldü. Bunun adı soykırımdır" ifadelerini kullanarak, Kolombiya’nın İsrail'den tüm silah alımlarını askıya aldığını duyurdu.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde gıda yardımı bekleyen Filistinlilerin üzerine ateş açarak 100’den fazla kişiyi öldürmesine Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro Urrego sert tepki gösterdi.

Petro, “Yiyecek isteyen 100'den fazla Filistinli, Netanyahu tarafından öldürüldü. Bunun adı soykırımdır ve dünya güçleri kabul etmek istemese de Holokolst’u hatırlatmaktadır. Dünya Netanyahu'yu engellemelidir” dedi.

Petro, ayrıca Kolombiya’nın İsrail'den tüm silah alımlarını askıya aldığını duyurdu.İHA