Önce İnsan Sonra Haber

Yine Solingen.. Türklerin yaşadığı bina kundaklandı..

Hayatını kaybeden aynı aileden oldukları açıklanarak, kimliklerinin İsmail Zhilov (29), Kıymet (28), Gizem (5) ve Elis (üç aylık) olduğu aktarıldı.

Dünya 29 Mart 2024 Cuma / 4 hafta önce
Yine Solingen.. Türklerin yaşadığı bina kundaklandı..

Ekleyen: Kozmiktürk

Almanya’nın Solingen kentinde yaşadıklarının binanın kundaklanması sonucu aynı aileden 2’si çocuk 4 Türk asıllı Bulgaristan vatandaşı hayatını kaybederken, 9 kişi yaralandı.

Almanya’nın Solingen kentinde bir kez daha Türklerin yaşadığı bina kundaklandı. Geçtiğimiz pazar günü gece saatlerinde çıkan yangında 2’si çocuk olmak üzere 4 Türk asıllı Bulgaristan vatandaşı hayatını kaybederken, 9 kişi de yaralandı. Hayatını kaybeden aynı aileden oldukları açıklanarak, kimliklerinin İsmail Zhilov (29), Kıymet (28), Gizem (5) ve Elis (üç aylık) olduğu aktarıldı.

Wuppertal Savcılığa tarafından yapılan açıklamada, yangının kundaklama sonucu olduğu ifade edilerek, yangının yanıcı madde dökülerek çıkartıldığı aktarıldı. Yangın, akıllara 1993’te 5 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği Solingen faciası getirdi.
Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosluğu tarafından yapılan açıklamada, "Solingen'de yaşadıkları apartmanda dün sabaha karşı çıkan yangında hayatını kaybeden Bulgaristan Türkü soydaşlarımıza Allah'tan rahmet, acılı yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Söz konusu yangının mahiyetinin bir an evvel soruşturularak açıklığa kavuşturulmasını önemle temenni ediyoruz. Bu kapsamda Başkonsolosluğumuz ilgili makamlarla temasta kalmaya devam edecektir" denildi.

Solingen faciası

Almanya'nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993 tarihinde Neo-Nazilerce kundaklanan evde Türk vatandaşları Hülya Genç (9), Gülistan Öztürk (12) ve Hatice Genç (18) olay mahallinde, Gürsün İnce (27) ve Saime Genç (4) ise yaralı olarak kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybetmişti. Olaydan sonra yakalanan saldırganlar yargılanmış, 4 aşırı sağcı çeşitli hapis cezaları almıştı. Saldırganların ikisi ise iyi halden serbest bırakılmıştı. 1995 yılında cinayetten suçlu bulunan failler cezalarını çektikten sonra tahliye edilmişti.

Aile kundaklanan evlerinin önünde anıldı

4 kişilik Türk asıllı aile için evlerinin önünde anma töreni düzenlendi. Kullanılmaz hale gelen evin bulunduğu Höhscheid semtinde yapılan anma törenine, çevre sakinleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Anma töreninde yapılan konuşmalarda olayın bir an önce aydınlatılması istenirken, ırkçılık lanetlendi. Evin önüne kurulan barikatlara törene katılanlar tarafından çiçekler bırakıldı.

“Bizim yanan ev gözümün önüne geldi”

Solingen kentinde 1993 yılında Neo-Nazilerce kundaklanan evlerinde 5 aile ferdini kaybeden Kamil Genç, “Saat 02.50’de benim oğlum duymuş itfaiyelerin sesini. ‘Eyvah yine bir yerde bir şey var’ demiş. Ben sabah doktora giderken baktım her yer kapalı. Tabi ki bu evin yandığını öğrenince, bizim yanan ev gözümün önüne geldi” dedi.

Anma etkinliğine katılan Fikriye Atış, “Yeni gelen insanlar, çok gençler ve çocukları var. Çok yazık” ifadelerini kullandı.

“Bir Solingenli olarak utanıyorum”

35 yıldır Solingen’de yaşayan Abdülkadir Daloğlu, “Ben 1993’te gördüm. 1993’te de gece saat 02.00 ile 03.00 arası 5 tane Türk vatandaşımız yanarak öldü. Yine bugünkü olayında olması 4 tane Türk asıllı Bulgaristan vatandaşının yanarak ölmüş olması çok acı bir olay. Bir Solingenli olarak utanıyorum” dedi.

Yangında 3 aylık Elis’te hayatını kaybetti

Wuppertal Savcılığa tarafından yapılan açıklamada, yangının kundaklama sonucu çıktığı ifade edilmiş, yangının yanıcı madde dökülerek çıkartıldığı aktarılmıştı. Geçtiğimiz Pazar günü gece saatlerinde başlayan yangında aynı aileden baba İsmail Zhilov (29), anne Kıymet (28) ile kızları Gizem (5) ve Elis (3 aylık) hayatını kaybetmişti. Yangın, akıllara 1993’te 5 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği Solingen Faciası’nı getirmişti.İHA