Önce İnsan Sonra Haber

İmar oyunları.. Belediye’nin 2022 bütçesinin tam 41 katı..

imar hediyelerini üst üste ve yan yana koyduğumuzda toplamda Beyoğlu ilçemiz büyüklüğünde bir alandan söz ediyorum. Bu imar hediyelerinin mali büyüklüğü ise 85 milyar dolara tekabül ediyor.

Ekonomi 30 Temmuz 2022 Cumartesi / 1 yıl önce
İmar oyunları.. Belediye’nin 2022 bütçesinin tam 41 katı..

Ekleyen: Kozmiktürk

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 85 milyar dolarlık imar rantına ilişkin çok çarpıcı açıklamalar yaptı. İmamoğlu, "Çok katmanlı bir adaletsizlik ve adeta yağmacılıkla karşı karşıyayız" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyoğlu ilçesi büyüklüğündeki bir alanda "85 milyar dolarlık devasa bir imar rantı" olduğunu söyledi.

85 milyar dolarlık imar rantının olduğunu söyleyen İmamoğlu, "Gördük ki çok katmanlı bir adaletsizlik ve adeta yağmacılıkla karşı karşıyayız" dedi.

Cumhuriyet'ten Dilan Ayırkan'ın haberine göre, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 85 milyar dolarlık devasa imar rantına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Katıldığınız bir televizyon programında 85 milyar dolarlık devasa bir imar rantından bahsettiniz. Nedir bu konu, biraz açar mısınız?

"Plancı arkadaşlarımız yoğun bir çalışmayla, imar oyunlarıyla İstanbul’a monte edilen 130 projenin ve kente yaptığı etkinin röntgenini çekti. Kamusal kullanımlara ayrılmış, okul, hastane, yeşil alan gibi sosyal donatıların imar planı değişiklikleri ile özel kullanıma açıldığı durumlara bakıldı. Gördük ki çok katmanlı bir adaletsizlik ve adeta yağmacılıkla karşı karşıyayız. 

Bir, hediye imar tadilatlarıyla birilerinin cepleri doldurulmuş. İki, İstanbul hepimize ait olan kamu arazilerini kaybetmiş; bu alanlarda kamunun vermesi gereken eğitim, sağlık, kültür gibi hizmetlerden tüm İstanbullular mahrum bırakılmış. Üç, deprem ve diğer afetler için kullanılabilecek alanlar rezidanslara, otellere dönüşmüş. Dört, bunlar da yetmemiş, bu keyfi imar haklarından doğan yapılaşmayı yaşanılır hale getirmek için gerekli fiziki ve sosyal altyapıyı da belediyeler ve kamu kurumları yüklenmiş. Beş, gelişigüzel yoğunluklar ulaşım başta olmak üzere mevcut altyapıyı sıkıntıya sokmuş. Bu tür imar hediyelerini üst üste ve yan yana koyduğumuzda toplamda Beyoğlu ilçemiz büyüklüğünde bir alandan söz ediyorum. Bu imar hediyelerinin mali büyüklüğü ise 85 milyar dolara tekabül ediyor. Belediye’nin 2022 yılı bütçesinin tam 41 katı. Şöyle söyleyeyim: Bu kaynakla İstanbul’u deprem karabasanından kurtaracak kentsel dönüşümü rahatça gerçekleştirebilirdik. Bu hesaba Kanal İstanbul ve çevresinde imara açtıkları Yenişehir Projesi, Esenler’de imara açılan askeri alan gibi alanlar dahil değil. Söz ettiklerimde hediyeler verilmiş ve gideceği yere gitmiş. Gerçekleşmemiş olanlarda hukuk mücadelemiz halkımız bedelini ödemesin diye sürüyor." dedi.

METROBÜSLER DE KAZIK FİYATTAN ALINMIŞ

İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni nesil metrobüslerin tanıtım töreninde açıklama yaptı.

İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni metrobüslerin tanıtım töreninde açıklamalarda bulundu. "Yerli ve yeni nesil metrobüslerimizi hizmete almaya devam ediyoruz. Ayrıca altı farklı şirkette İETT için çalışan 500 personeli bünyemize katmaktan mutluluk duyuyoruz." açıklamasını yapan İmamoğlu şunları söyledi:

100 milyonlarca liralık metrobüsler topografya uyumsuzluğundan çürüdü, hiç mi vicdanınız sızlamadı?

Oyunun ikinci perdesi Ankara’da oynanıyor. Bizi engellediler, 300 yeni metrobüs alımını onaylamadılar.

Halk otobüslerini de İETT bünyesine dahil ederek, yol arkadaşlığımızı kurumsal hale getirerek, sistemli çalışmayı oraya da kazandırma kararı vermiştik. Artık 'o hatayı onlar yaptı, bizi ilgilendirmez' demiyoruz. Bütüncül bir hizmet kalitesi hedefliyoruz.

Önceki dönemde tanesi 1.2 milyon euroya yani 23 milyon TL'ye Hollanda'dan 50 adet metrobüs alındı. Bu otobüsler İstanbul'a uygun olmadığı için çalışamıyor. Daha da kötüsü artık o firma da yok.

Metrobüs araçlarımızın yaş ortalaması 10 yılın üzerine çıkmıştı. 300 yeni metrobüs almak için İBB Meclisi'nden oy birliğiyle karar aldık. Ancak 2 yıl olacak, hala Cumhurbaşkanlığından onay gelmedi. Biz de bu sefer 160 yeni aracı özkaynaklarımızla aldık.

Önceki dönemde Hollanda'dan alınan ve bugün çalışamayan metrobüslerin tanesine 23 milyon TL ödendi. Biz ise belirli bir süre bakımı da dahil olmak üzere, taksitle tanesi 7.5 milyon TL'ye yerli metrobüs aldık.

2018 yılında 4 İETT garajının işletmesi özel şirketlere verilmiş. Biz buna bugün son veriyoruz.

ekremimamoğluimarrant