Önce İnsan Sonra Haber

Asgari ücret 5 bin 500 lira.. Muhalefet tepkili..

Erdoğan'ın açıkladığı asgari ücret muhalefet tarafından sert eleştirildi.

Ekonomi 1 Temmuz 2022 Cuma / 1 ay önce
Asgari ücret 5 bin 500 lira.. Muhalefet tepkili..

Ekleyen: Kozmiktürk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni asgari ücreti 5 bin 500 TL olarak açıkladı. Erdoğan, “Yeni asgari ücret, net 5 bin 500 TL olacaktır. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecektir. Bu bir ara artıştır. Asıl asgari ücret tespitini inşallah yıl başında yeniden gerçekleştireceğiz” dedi. Erdoğan, ayrıca; “Kamu çalışanlarımızın ve tüm emeklilerimizin maaşına yüzde 40'ın üzerinde bir enflasyon farkı artışı zaten yapılacak” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye İşverenleri Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İş) Başkanı Ergün Atalay ile birlikte İstanbul’da, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde yeni asgari ücreti açıkladı. Erdoğan, şunları söyledi:

Bilindiği gibi Türkiye, bir süredir; maruz kaldığı ekonomik tuzaklara karşı, kendi geliştirdiği yeni bir programı uygulamaktadır. Bu programı başarıyla yürütürken; önce koronavirüs salgınının ardından da Rusya-Ukrayna savaşının bozduğu küresel ekonomik dengeler sebebiyle yeni bir durumla karşı karşıya geldik. Yeni durumun en somut olumsuz sonuçlarını kurdaki ve enflasyondaki yükseliş olarak yaşadık. Esasen, enflasyon sadece ülkemizin değil, gelişmiş devletler başta olmak üzere, tüm dünyanın en öncelikli sorunudur. Bizim kendi gerçeklerimiz ve alışkanlıklarımız sebebiyle; ülkemizde enflasyon rakamları elbette farklı tezahür etmektedir, fiyat artışlarının oranları değişik olsa da ekonomik işleyişe ve insanların hayatlarına olan etkisi aynıdır.

Terörle mücadelede çok iyi bir seviyeye geldik. Ekonomi programımızı da kararlıkla uygulayarak ülkemizi en az kayıp ve en fazla kazanımla çıkarmanın gayreti içerisindeyiz. Küresel üretim ve tedarik zincirlerinin çöktüğü bir dönemde, Türkiye hem kendi ihtiyacını karşılayan elindeki imkanları herkesle paylaşan bir ülke olarak öne çıkmıştır. Tüm bunları yaparken; fahiş fiyat artışları ve enflasyon sebebiyle yaşanan sıkıntıları asla gözden gelmedik. Pek çok tedbiri devreye aldık, almaya devam ediyoruz. Çarkların durmasına, istihdamın gerilemesine müsaade etmedik. İstihdamın 30,5 milyona yaklaşması, ihracatın yıllık 250 milyar dolar eşiğine gelmesi; bu çabalarımızın ürünüdür. Kimseyi yalnız, çaresiz, sahipsiz bırakmadık.

Devlet olarak çok ciddi fedakarlıkta bulunarak asgari ücret yanında tüm maaşların asgari ücret kadarki kısmından aldığımız vergilerden sarf-ı nazar ettik. Ancak; geçtiğimiz aralık ve ocak aylarının enflasyonda yol açtığı kamburun, bu artışların bir süre sonra yetersiz kalmasına sebep olduğunu da tespit ettik. 

YÜZDE 40 ZATEN..

Bunun üzerine, arkadaşlarımızdan hemen gereken hazırlıkları yapmaya başlamalarını istedik. Kamu çalışanlarımızın ve tüm emeklilerimizin maaşına yüzde 40'ın üzerinde bir enflasyon farkı artışı zaten yapılacak. Asgari ücretlilerimizin de kayıplarını telafi etmek gerektiğini gördük. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, talimatımızla hemen asgari ücret tespit komisyonunu toplantıya çağırdı. Bakanlığımız tüm taraflarla görüş ve anlayış birliği içinde yürüttüğü çalışma sonunda yeni bir asgari ücret rakamı belirledik.

CHP DEN TEPKİLER

CHP kurmayları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yüzde 30’luk asgari ücret zammına tepki gösterdi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Kendilerine ‘ekonomistim’ diyenler, daha dört işlem yapıp asgari ücrete yapılan zammı hesaplayamıyor. Ama çakma ekonomist, o kadar çaresiz ki asgari ücretliyi enflasyona ezdiren bir zam oranını bile kendisi açıklıyor. Millet, sandıkta bunun hesabını soracak” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise “Yapılan zam, asgari ücretlinin yılın geri kalan 6 ayını yine açlık sınırı altında yaşamasının ilanı oldu” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün açıkladığı yüzde 30’luk asgari ücret zammına CHP yöneticilerinden tepki geldi. CHP kurmaylarının sosyal medya hesaplarından verdiği tepkiler şöyle:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca: Açlık sınırının 6 bin 391 TL olduğu bir ülkede asgari ücreti 5 bin 500 TL olarak açıklamak, milyonlarca yurttaşa ‘açlığınız umurumuzda değil’ demektir.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi: Emekçileri sadece enflasyona ezdirmekle kalmayıp bir de kendileri ezdiler. Çarşı, pazara yansıyan enflasyonun yüzde 200'lere dayandığı ülkede asgari ücret, yapılan zamla açlık sınırına dahi yaklaşamıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı: Yılın başında 4 bin 253 TL yapılan asgari ücret, yeni zamla 5 bin 500 TL oldu. Açlık sınırının altında kalan asgari ücretle insanlar geçinemez. Yoksulluk sınırı ise bu ücretin kat kat üstünde. Tek bir karar ülkeyi düze çıkarır; hemen seçim.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: Asgari ücrete yapılan sözde zamla ‘vatandaşı enflasyona ezdirmedik’ diyen, milletin aklıyla dalga geçen bu hükümet gidecek. Saraylarda, bir eli yağda, bir eli balda olan bu hükümetin üstünde, açlığa terk ettikleri milletin ahı var.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: Erdoğan enflasyonu durdurulamadıktan sonra maaş artışları işe yaramayacaktır. Açlık sınırının altındaki 5 bin 500 TL asgari ücret, vatandaşı açlığa terk etmektir. Güçlü demokrasi, güçlü ekonomi, güçlü Türkiye için oyunuzu altı oka basın.”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: Açlık sınırının 6 bin 391 TL olduğu bir ülkede, 6 bin 770 TL'nin altındaki her rakam zülümdür, emek hırsızlığıdır.

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke: Aç kalmamak için en az 6 bin 400 TL gerekiyor, asgari ücret 5 bin 500 TL. Rezilsiniz! Emekçiyi ezen Saray düzenini değiştireceğiz.

MERAL AKŞENER VE DAVUTOĞLU'NDAN TEPKİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yüzde 30’luk asgari ücret zammına tepki gösterdi. Akşener, “Milletini enflasyona karşı koruyamayan bir iktidar siyaseten iflas etmiş, sandık zamanı gelmiş demektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün İstanbul’da yaptığı açıklamada, asgari ücretin bu aydan itibaren yüzde 30’luk artışla 5 bin 500 lira olarak uygulanacağını duyurdu.

“MİLLETİNİ ENFLASYONA KARŞI KORUYAMAYAN BİR İKTİDAR SİYASETEN İFLAS ETMİŞ, SANDIK ZAMANI GELMİŞ DEMEKTİR”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, asgari ücret zammına sosyal medya hesabında yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Akşener, şunları kaydetti:

“Yılın başında asgari ücreti ancak açlık sınırına eşitleyip ‘müjdeler olsun’ diye veren iktidar, bu sefer onu bile yapamadı. Milletini enflasyona karşı koruyamayan bir iktidar siyaseten iflas etmiş, sandık zamanı gelmiş demektir.”

“MİLLETİN KARŞISINA ÇIKMAYA HİÇ Mİ UTANMADINIZ”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da sosyal medya hesabında yaptığı değerlendirmede, “Yazıklar olsun! Yaptığınız ek bütçe ile faize ve kur korumalı mevduat sahiplerine 500 milyar TL öderken titremeyen eliniz, asgari ücreti belirlerken mi titriyor? Asgari ücreti açlık sınırının bin TL altında belirleyip sonra milletin karşısına çıkmaya hiç mi utanmadınız” dedi.

“ARSIZLIK, UTANMAZLIK NEDİR”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ise sosyal medya hesabında, “Arsızlık, utanmazlık nedir? Dün AKP’li vekil, televizyonda milletvekili maaşının yetmediğini anlatıyordu. Bugün partisi, 5 bin 500 lira asgari ücret müjdesi açıkladı” paylaşımı yaptı.Ankahaber

asgariücret