Önce İnsan Sonra Haber

Birleşik Emekliler Sendikası .. 'İzahı olmayanın mizahı olur' diyerek balon patlattılar..

TÜİK’in sahte verilerine göre değil, gerçek çarşı-pazar enflasyonuna göre artış istiyoruz. TÜİK’in verilerine göre değil, üzerine refah payı koyarak emeklilerin insanca ve insan onuruna yaraşır bir ücret almasını talep ediyoruz.

Ekonomi 3 Ocak 2023 Salı / 1 ay önce
Birleşik Emekliler Sendikası .. 'İzahı olmayanın mizahı olur' diyerek balon patlattılar..

Ekleyen: Kozmiktürk

Birleşik Emekliler Sendikası üyesi emekliler, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) emekli aylıklarının artışında esas alınacak enflasyon verilerine, çektikleri bir video ile tepki gösterdi. Emekliler, "TÜİK’in sahte verilerine göre değil, gerçek çarşı-pazar enflasyonuna göre artış istiyoruz. En düşük emekli aylığı 11 bin 500 lira olmalı” dedi.

Birleşik Emekliler Sendikası'ndan bugün yapılan açıklamada, TÜİK'in açıkladığı son 6 aylık yüzde 15,39, yıllık yüzde 64,27’lik enflasyonun gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada, "İzahı olmayanın mizahı olur. TÜİK rakamları gerçeği yansıtmamaktadır. En düşük emekli maaşı amasız, fakatsız, lakinsiz 11 bin 500 TL olmalıdır" denildi.

Emekliler ayrıca, çektikleri bir video ile enflasyonu, zamları, kiraların yüksekliğini, emekli aylıklarının düşüklüğünü protesto etti. Emekliler, ellerinde “TÜİK’e göre enflasyon yıllık yüzde 67,27, ENAG’a göre yüzde 137,55”, “Elektrik, doğal gaz, enerji enflasyonu yüzde 300”, “Çarşı-pazar, gıda enflasyonu yüzde 350”, “Kira enflasyonu yüzde 500” ve “Amasız, fakatsız, lakinsiz en düşük emekli aylığı 11 bin 500 TL” yazılı dövizler taşıyarak, duvara astıkları sözde TÜİK balonlarını patlattı.

Bir emekli de “TÜİK’in sahte verilerine göre değil, gerçek çarşı-pazar enflasyonuna göre artış istiyoruz. TÜİK’in verilerine göre değil, üzerine refah payı koyarak emeklilerin insanca ve insan onuruna yaraşır bir ücret almasını talep ediyoruz. TÜİK’in sahte enflasyon verilerinin burada bir balon olduğunu gösteriyoruz” dedi.Ankahaber

Birleşik Emekliler Sendikasıemeklizam