Önce İnsan Sonra Haber

Emekliler öfkeli.. Ödediğimiz bedelin gerçek karşılığını istiyoruz..

İktidar ve saray bizleri sadece açlığa mahkûm etmiyor. Aynı zamanda örgütlenmemizi de engellemeye, bizleri tamamen sessiz bırakmaya, biat ettirmeye zorluyor. Bunu yaparken de adalet ve hukuk tanımıyor. Emekli sendikalarını defalarca kapatarak emeklileri çaresizliğe itmeye çalışıyor.

Ekonomi 16 Aralık 2022 Cuma / 2 ay önce
Emekliler öfkeli.. Ödediğimiz bedelin gerçek karşılığını istiyoruz..

Ekleyen: Kozmiktürk

Tüm Emekliler Sendikası Samsun Şubesi, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 2023 yılı bütçesine tepki gösterdi. Şube Başkanı Rıdvan Balcı, “Bizler, çalışırken maaşlarımızdan kesilen primlerimiz sonucunda hak ettiğimiz emekli maaşlarımızı istiyoruz. Ödediğimiz bedelin gerçek karşılığını istiyoruz. Hiç kimsenin bize lütufta bulunuyormuş gibi ahkâm kesmesini istemiyoruz, hakkımız olanı istiyoruz” dedi.

Tüm Emekliler Sendikası Samsun Şubesi, Meclis’te bugün görüşmeleri tamamlanacak olan 2023 yılı bütçesiyle ilgili açıklama yaptı. Şube Başkanı Rıdvan Balcı, şunları söyledi:

“2023 Bütçesi TBMM'de görüşülüyor. AKP iktidarının yine emekçileri, emeklileri değil, sermayeyi, yandaşları tercih eden bir bütçe sunduğunu görüyoruz. Bu bütçede emekliler yok! Bu bütçede emekçiler yok! Bu bütçede halk yok! Bu bütçede yandaş var! Bu bütçede sermaye tercihleri var! Bu bütçede savaş yatırımları var! Kasım ayı verilerine göre yoksulluk sınırının 25.365 TL, açlık sınırının, 7.786 TL olduğu ülkemizde bugün en düşük emekli maaşı 3.500 TL. Yani açlık sınırının yarısından bile az. Yani ölüm sınırı artık. Ve iki milyondan fazla emekli bu maaşı almakta, aynı zamanda açlık sınırının çok altında maaş alan yaklaşık sekiz milyon emekli var. Bu durum emeklilerin açlık ve sefalet içinde yaşadığının açık göstergesidir. Pahalılık ve enflasyona baktığımız zaman durum daha da vahimdir.

Sarayın ve AKP'nin 2023 bütçesi bu krizi derinleştiren, bizleri daha da zor günlerin beklendiğini ortaya koyan bir tercihten oluşmaktadır. Ekonominin çok iyi gittiğini, enflasyonun belini kırdıklarını söyleyen yetkili ve sorumlulara çarşıya, pazara bir çıkmasını öneriyoruz. Çizdiğiniz pembe tablo, halkın karanlık tablosudur. TÜİK'in bize göre gerçeklikten uzak verilerine göre bile yüzde 85 olan enflasyon emekli ve emekçilerin temel gıda maddelerini alamaz duruma getirmiştir. Bizim hesaplarımız TÜİK hesapları ile örtüşmüyor. Gerçek enflasyonun yüzde 200'lerde seyrettiği açıktır. Bizim hesabımız ortada. TÜİK'in hesabını da kimler yapıyorsa alışverişe birlikte çıkalım. Kimlerin gerçeği söylediği, Kimlerin gerçeği gizlediği ortaya çıksın. Bugün en düşük emekli maaşı ile kaç ekmek alınabiliyor? Evine kırmızı eti bırakın tavuk eti bile götürebilen emekli var mı? Çocuklarımızdan, torunlarımızdan utanır olduk. Bizim için bu yük taşınamaz hale gelmiştir.

Bizler, çalışırken maaşlarımızdan kesilen primlerimiz sonucunda hak ettiğimiz emekli maaşlarımızı istiyoruz. Ödediğimiz bedelin gerçek karşılığını istiyoruz. Hiç kimsenin bize lütufta bulunuyormuş gibi ahkâm kesmesini istemiyoruz, hakkımız olanı istiyoruz! Bugün taleplerimiz için alanlardayız. Bu soğukta, bu yaşta burada olmak bizim tercihimiz değildir. İktidar ve saray bizleri sadece açlığa mahkûm etmiyor. Aynı zamanda örgütlenmemizi de engellemeye, bizleri tamamen sessiz bırakmaya, biat ettirmeye zorluyor. Bunu yaparken de adalet ve hukuk tanımıyor. Emekli sendikalarını defalarca kapatarak emeklileri çaresizliğe itmeye çalışıyor. Bütün bunlara mahkûm değiliz! Kapattıkları sendikalarımızı daha da güçlü bir şekilde kuruyoruz! Binlerce emekli ile yeniden kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Tüm Emeklilerin Sendikası olarak işte bugün alanlardayız! Emekliler olarak ne örgütsüzleştirme ne de sefalet içinde yaşatma dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz! Saraya, savaşa, sermayeye değil halka, emekliye, emekçiye bütçe istiyoruz.

Tüm Emeklilerin Sendikası olarak 2023 bütçesinde emeklilerin insanca yaşayacağı bir ücretin sağlanmasını, en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyinde olmasını, asgari ücretin açlık sınırının üzerinde insanca yaşanacak bir ücret olarak belirlenmesini, sağlıkta yapılan kesintilerin kaldırılmasını, intibak yasasının bir an önce çıkarılmasını, bütün emeklilere ‘bayram harçlığı’ değil, yılda dört kez asgari ücret düzeyinde ikramiye verilmesini, emeklilere temel tüketim maddeleri olan, doğal gaz, elektrik, su, akaryakıt ödemelerinde indirim yapılmasını, EYT sorunun çözümünde gevelemelerin bırakılmasını, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz! Tüm Emeklilerin Sendikası olarak bugün alanlardan taleplerimizi dile getiriyoruz, taleplerimizin yerine getirilmesini ve takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz. Ayrıca bütün emeklileri de birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Emekliler birleşirse karşısında hiçbir güç duramaz. Bunu da biliyoruz.”Ankahaber

emeklilermaaştepkiyoksulluk