Önce İnsan Sonra Haber

MB Başkanı, çalıştığı bankayı dolandırdığı iddiasıyla soruşturma yürütülen biri..

Babası koridorlarda 'Ta Amerikalardan sizi kurtarmaya geldik buraya' diyerek insanlara parmak sallamaya başladı. Toplantılar yaptı, beğenmediği personeli odasına çağırdı ve işten attı.

Ekonomi 19 Ocak 2024 Cuma / 1 ay önce
MB Başkanı, çalıştığı bankayı dolandırdığı iddiasıyla soruşturma yürütülen biri..

Ekleyen: Kozmiktürk

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan hakkındaki iddialara ilişkin; "Bankacılık yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla ve çalıştığı bankayı dolandırdığı iddiasıyla hakkında soruşturma yürütülen birisini aldık, Amerikalardan getirdik Merkez Bankası'nın başına geçirdik. Tası tarağı topladı, sülalesini de yanına aldı, geldi. Merkez Bankası'na. Babasına oda ayırdı, makam arabaları ayırdı ve iddiaya göre ailesi Merkez Bankası'na gelirken özel protokollerle karşılandı. Bu da yetmedi babası koridorlarda 'Ta Amerikalardan sizi kurtarmaya geldik buraya' diyerek insanlara parmak sallamaya başladı. Toplantılar yaptı, beğenmediği personeli odasına çağırdı ve işten attı" diye konuştu.

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt’un Başkan Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiasıyla CİMER’e verdiği şikayet dilekçesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. X hesabından paylaştığı videoyla iddialara tepki gösteren Çömez, konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in cevaplaması istemiyle dün bir soru önergesi de verdi.

"ÇALIŞTIĞI BANKAYI DOLANDIRDIĞI İDDİASIYLA HAKKINDA SORUŞTURMA YÜRÜTÜLEN BİRİSİNİ ALDIK, AMERİKALARDAN GETİRDİK, MERKEZ BANKASI'NIN BAŞINA GEÇİRDİK"

Çömez'in açıklamaları şöyle:

"Bankacılık yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla ve çalıştığı bankayı dolandırdığı iddiasıyla hakkında soruşturma yürütülen birisini aldık, Amerikalardan getirdik Merkez Bankası'nın başına geçirdik. Kurtarsan, kurtarsan bizi ancak sen kurtarırsın dedik. Tası tarağı topladı, sülalesini de yanına aldı, geldi Merkez Bankası'na. Babasına oda ayırdı, makam arabaları ayırdı ve iddiaya göre ailesi Merkez Bankası'na gelirken özel protokollerle karşılandı. Bu da yetmedi babası koridorlarda 'Ta Amerikalardan sizi kurtarmaya geldik buraya' diyerek insanlara parmak sallamaya başladı. Toplantılar yaptı, beğenmediği personeli odasına çağırdı ve işten attı. Servisini beğenmediği garsonu da tokatladı, iddialar böyle. 'Olur mu böyle şey' demeyin. Biz de olmaz dedik ama merak ettik. Bunca rezillik ifşa edilmişken sessiz kalmayalım dedik, millet adına vazifemizi yapalım dedik ve aldık kağıdı kalemi elimize, bir soru önergesi verdik Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e. Bakalım ne cevap verecek? Belki de her zaman olduğu gibi, 'Biz bir genelge yayınladık. Kağıt israfı yok. Onun için cevap vermiyoruz' da diyebilir."

Çömez, soru önergesinde Bakan Şimşek'e şu soruları yöneltti:

"-T.C. Merkez Bankası Başkanı Sayın Hafize Erkan'ın babası Sayın Erol Erkan'a ve annesi Sayın Gamze Erkan'a özel protokol uygulandığı bilgisi doğru mudur?

-Sayın Erol Erkan'a T.C. Merkez Bankası'nda bir makam odası tahsis edildiği bilgisi doğru mudur?

-Sayın Erol Erkan'ın T.C. Merkez Bankası'nın bulunduğu binaya devletin makam araçlarıyla gelip gittiği bilgisi doğru mudur?

-Tüm bunlar doğru ise böyle bir uygulamanın T.C. Merkez Bankası'nın itibarına ve güvenilirliğine zarar vereceğini düşünüyor musunuz? Merkez Bankası'nın bu anlayışla yönetilmesinin mümkün olacağını düşünüyor musunuz?"

"ŞAHSIMI VE BANKAMIZI İTHAM EDEN ASILSIZ HABERLER ASLA KABUL EDİLEMEZ NİTELİKTEDİR"

Merkez Bankası Başkanı Erkan'ın hakkındaki iddialara ilişkin X hesabından yaptığı açıklama ise şöyle:

"Son günlerde şahsım ve ailemi hedef almak suretiyle, Bankamıza yönelik güven bozucu, kasıtlı ve gerçeklerle bağdaşmayan haberler dolaşıma sokulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomi ve iş dünyasının önemli isimleriyle gerçekleştirdiğimiz ve son derece verimli geçen görüşmeler sırasında öğrendiğim bu asılsız iddialar karşısında şaşkınlığımı ve üzüntümü kamuoyu ile özellikle paylaşmak isterim. Şahsımı ve Bankamızı itham eden asılsız haberler asla kabul edilemez niteliktedir. Sorumlular hakkında gerekli yasal haklarımı kullanacağım."

DAVUTOĞLU'NDAN TEPKİ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan hakkındaki iddialara ilişkin; "Nepotizm yani akraba kayırmacılığı, yıllardır dikkati çekmeye çalıştığımız virüs gibi yayılan bir yolsuzluk türüdür! Merkez Bankası Başkanının çerçevesindeki aile müdahalesi iddiaları ile ilgili temel iki soru şudur: Yurtdışında görev yaparken akla bile getirilemeyen aile irtibatları, Türkiye söz konusu olduğunda nasıl sıradan bir olay gibi algılanmaktadır? Neden bir siyasi ya da bürokrat herhangi bir göreve geldiğinde bütün ailesi bir imtiyaz alanı oluşturabilmektedir" açıklamasını yaptı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt’un, Başkan Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiasıyla CİMER’e verdiği şikayet dilekçesi ile ilgili açıklama yaptı. Davutoğlu'nun sosyal medya hesabında yaptığı değerlendirme şöyle: 

"Nepotizm yani akraba kayırmacılığı, yıllardır dikkati çekmeye çalıştığımız virüs gibi yayılan bir yolsuzluk türüdür! Merkez Bankası Başkanının çerçevesindeki aile müdahalesi iddiaları ile ilgili temel iki soru şudur: Yurtdışında görev yaparken akla bile getirilemeyen aile irtibatları, Türkiye söz konusu olduğunda nasıl sıradan bir olay gibi algılanmaktadır? Neden bir siyasi ya da bürokrat herhangi bir göreve geldiğinde bütün ailesi bir imtiyaz alanı oluşturabilmektedir? Çünkü bu yolsuzluk virüsü, yukardan aşağıya yayılır. Tepede bir aile düzeni kurulduğunda bütün kurumların yöneticileri bunu doğal hak görür ve bu bir iklim oluşturur. Kapsamlı bir siyasi ahlak yasası çıkarılmadan ve istisnasız bir şekilde herkese uygulanmadan bu hastalığın önüne geçilemez."Ankahaber