Önce İnsan Sonra Haber

Türkiye'den Rusya'ya 'çift kullanımlı' ürünlerin satışına fren..

Türkiye'den Rusya'ya satış hacmi kasım ayında 8,4 milyon dolara kadar geriledi.

Ekonomi 19 Ocak 2024 Cuma / 6 ay önce
Türkiye'den Rusya'ya 'çift kullanımlı' ürünlerin satışına fren..

Ekleyen: Kozmiktürk

Forbes dergisinin Rusça edisyonu, Türkiye'nin Rusya'ya hem sivil, hem askeri amaçla kullanılabilen ve "çift kullanımlı" tabir edilen ürünlerin sevkiyatını ekim-kasım aylarından itibaren azaltmaya başladığını ileri sürdü. Türkiye'nin ihracat istatistiklerini kaynak gösteren dergi, ABD'nin yaptırımlara uyulması yönündeki çağrılarından sonra söz konusu satışların azalmaya başladığını yazıyor.

Derginin yazarları, analizlerinde ABD, AB, İngiltere ve Japonya'nın açıkladığı yaptırım listelerinde yer alan 45 ürünün satış verilerini dikkate aldıklarını dile getirdi. 

Buna göre söz konusu ürünlerin Türkiye'den Rusya'ya satış hacmi kasım ayında 8,4 milyon dolara kadar geriledi. Haberde söz konusu ürünlerin büyük oranda elektronik kategorisinde yer aldığı belirtiliyor.

Forbes, Ukrayna'ya düzenlenen askeri operasyondan sonra çift kullanımlı ürünlerin Türkiye'den Rusya'ya satışının üç kat artarak 70,9 milyon dolara kadar yükseldiğini yazdı. Ocak-Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşen satış miktarı ise 129 milyon doların üzerinde.(Türkrus)