Önce İnsan Sonra Haber

Yine zam sağanağı, vatandaşın beli kırıldı...

BOTAŞ'ın yayımladığı tarifeye göre, doğal gaz fiyatı ocak ayından bu yana yedinci kez zamlandı.

Ekonomi 1 Temmuz 2021 Perşembe / 1 yıl önce
Yine zam sağanağı, vatandaşın beli kırıldı...

Ekleyen: Kozmiktürk

Elektriğe bugünden itibaren yüzde 15, konutlarda kullanılan doğal gaza yüzde 12, sanayide kullanılan doğal gaza ise yüzde 20 zam geldi.

Türkiye temmuz ayına iki zamla girdi.

BOTAŞ'ın yayımladığı tarifeye göre, doğal gaz fiyatı ocak ayından bu yana yedinci kez zamlandı. BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı bin metreküp doğalgaz için bin 488 TL 9 kuruş, sanayi abonelerinin kullandığı doğal gaz fiyatı ise bin 783 TL 35 kuruş olarak belirlendi.

Elektrik üretim amaçlı santrallerinin tarifesinde ise bin metreküp doğal gaz için uygulanan fiyat 2 bin 60 TL'ye çıkarıldı.

Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor. 2021'de temmuz tarifesine kadar her ay yüzde bir civarında artış yapılmıştı. 

ELEKTRİK ZAMMI YÜZDE 15 OLDU 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ise fiyatlarında 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere tüm abone gruplarına zam yapıldığını açıkladı. Elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeniyle tarifelerde değişikliğe gidildiği belirtilen EPDK açıklaması şöyle:

"Elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeni ile 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere nihai elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 15 oranında artış yapılmıştır. Bu kapsamda, 1 Temmuz 2021 itibariyle mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dâhil olmak üzere 91,56 Türk lirası ödenecektir."(Ankahaber)

zamelektrikdoğalgaz