Önce İnsan Sonra Haber

'1283, içimizde..'

Atatürk'ün ilke ve inkılapları ışığında mensubu olmaktan gurur duyduğumuz yüce Türk milleti için canımızı feda etmeye daima hazırız.

Gündem 14 Mart 2023 Salı / 9 ay önce
'1283, içimizde..'

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Haber Merkezi

Atatürk'ün Kara Harp Okulu’na girişinin 124'üncü yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törene, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu da katıldı.

Törenin yapıldığı Millî Savunma Üniversitesi (MSÜ) Kara Harp Okulu (KHO) Kültür Sitesi'ne gelişinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve MSÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu tarafından karşılanan Bakan Akar, KHO öğrencilerinden oluşan Harbiyeli Tören Mangası'nı selamladı.

Daha sonra şeref defterini imzalayan Bakan Akar, törenin yapıldığı salona girişinde öğrencileri "Merhaba Harbiyeliler" diyerek selamladı.

KHO Komutanı Tümgeneral Gültekin Yaralı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa, millete başsağlığı diledi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Atatürk'ün mezun olduğu okulda görev yapmanın kendileri için heyecan ve motivasyon kaynağı olduğunu dile getiren Tümgeneral Yaralı, devlet ve milletine gönülden bağlı Harbiyeliler yetiştirmek için hedef odaklı, gerçekçi ve araştırmacı eğitim anlayışıyla faaliyetlerine devam ettiklerini vurguladı.

Tümgeneral Yaralı, KHO'da Harbiyelilere 7 bölümde lisans ve 6 yabancı dil eğitimi verildiğini, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda 15 askeri sınıfta muvazzaf subay yetiştirmeye devam edildiğini belirtti.

"1283... İÇİMİZDE”

Geleneksel yoklamanın da yaptırıldığı törende sıra Atatürk'ün öğrencilik dönemindeki numarası 1283'e geldiğinde tüm Harbiyeliler, geleneklere uygun olarak ayağa kalkarak "içimizde" dedi.

Sonrasında Harbiyeliler, "Atatürk'ün ilke ve inkılapları ışığında mensubu olmaktan gurur duyduğumuz yüce Türk milleti için canımızı feda etmeye daima hazırız. Atatürk'ün ifadesiyle Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir, Türk ulusu güçlüdür. Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır. Ne mutlu Türküm diyene." ifadelerini kullandı.

Törende, Harbiyeliler Kara Harp Okulu Marşı'nı okudu.

YARALARIN SARILMASI İÇİN ARALIKSIZ GAYRET GÖSTERMEKTEDİR

Törenin sonunda konuşan Millî Savunma Bakanı Akar, "asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa diledi.

"Tüm milletimizin başı sağ olsun" diyen Bakan Akar, şöyle devam etti:

"Devletimiz bütün halinde depremle mücadelede, ilk andan itibaren milletimizle olmuş, bu yaraların sarılması için o günden itibaren gece-gündüz demeden başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm bakanlar, valiler, kaymakamlar, belediyeler vatandaşlarımızla omuz omuza bu yaraların sarılması için aralıksız gayret göstermektedir. Bu çerçevede Silahlı Kuvvetlerimiz de her zaman olduğu gibi ilk andan itibaren vatandaşımızın yanına koşmuş, milletimizle beraber olmuş, hem deprem bölgesinde hem de bu bölgenin dışında yapılan faaliyetleri desteklemek üzere Deniz, Hava Kuvvetlerimiz bir bütün halinde ellerinden gelen gayreti göstermişlerdir."

Depremin hemen ardından saat 04.30'da Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugayı'na "hazır ol" emrinin verildiğini vurgulayan Bakan Akar, eş zamanlı Millî Savunma Bakanlığı ile koordineli olarak Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında Afet Acil Durum Kriz Merkezlerinin kurulduğunu belirtti.

"Silahlı Kuvvetlerimiz depremin ardından ilk andan itibaren bütün imkânlarını seferber ederek yoğun çalışma içinde olmuştur." diyen Bakan Akar, Mehmetçiğin depremin ardından hemen vatandaşın yardımına koştuğunu, onlarla birlikte olduğunu aktardı.

Bölgede depremin hemen ardından başlayan faaliyetlerin ilk günden itibaren devam ettiğini dile getiren Bakan Akar, şu açıklamalarda bulundu:

"Terörle mücadelede olduğu gibi depremle mücadelede de Türk Silahlı Kuvvetlerine düşen görevler neyse bunları yapmak hepimizin boynunun borcu. Buralardan itibaren her türlü eğitimi öğretimi görmek suretiyle verilecek her türlü göreve hazır olmak sizin boynunuzun borcu. Harbiye'deki imkânlardan, öğretmenlerden, her türlü eğitim öğretim imkânlarından istifade ederek kendinizi geliştirmek zorundasınız. Subayların en önemli özelliklerinden biri de çok yönlü olmalarıdır. Önümüzdeki dönemde ortaya çıkacak değişik şartlarda, durumlarda alacağınız görevleri en iyi şekilde yapabilmek, milletimize en iyi desteği sağlayabilmek için ne yapılması gerekiyorsa Anayasa çerçevesinde, yasalar doğrultusunda, devletimizin diğer kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği ve koordinasyon halinde her türlü göreve hazır olmalısınız."

Törenin ardından Bakan Akar, beraberindeki TSK Komuta Kademesi ile Harbiyeliler tarafından yapılan resimlerin yer aldığı sergiyi gezdi.

Sergide Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden Harbiyeliler ile Mehmetçiğin deprem bölgesindeki faaliyetlerini anlatan resimler de yer aldı.

atatürkharbiyeanmaakargüler