Önce İnsan Sonra Haber

İktidar TMO'da işte bunu yaptı...

Fiilen ekilen alanlar 24 milyon 994 bin 449 dekar alan küçülürken, kaybedilen tarım alanı, Belçika, Hollanda, İsrail gibi ülkelerin yüzölçümünden büyük hale gelmiştir.

Gündem 2 Mayıs 2022 Pazartesi / 5 ay önce
İktidar TMO'da işte bunu yaptı...

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Haber Merkezi

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygün, Ak Parti'nin  yanlış politikaları sonucu 2006'da neredeyse alımlarının tamamını yurtiçinden yapan TMO'nun, 2020'ye gelindiğinde yüzde 81 oranında dışardan alım yapar hale getirildiğini söyledi. Özcan, "TMO; yerli çiftçiye sırtını dönmüştür. 2006 yılında TMO alımlarının yüzde 99.9’u iç alımlardan oluşmaktadır. 2020 senesine gelindiğinde ise TMO alımlarının yüzde yüzde 81’i dış alımlardan oluşmaya başlamıştır" dedi.

"2020 ve 2021’de Türk üreticisinden buğday almak yerine ithalatı tercih eden TMO, 2022’de de geleneği bozmadı" diyen Özcan tarım politikalarını eleştirdi.

Özcan şunları söyledi:

"2022 Nisan ayında tonu 420 dolardan 480 bin ton ekmeklik buğday ihalesi yaptı. TMO’nun ihalesini yaptığı ithal buğdaylar, yerli buğdayın hasat döneminin yapılacağı Mayıs ve Ağustos aylarında geleceği için yerli üreticimizi içerden hançerleyecek. Yerli üreticiden tonu 2 bin 250 liraya alınan buğdayın yurtdışındaki üreticiden 6 bin 300’e alınması kabul edilmez bir politikadır. Tarımın bu anlayış ile toparlanması da mümkün değildir. Halkımızı zor günler beklemektedir.

Çiftçi gübre fiyatlarındaki yüzde 300’ü aşan zamlar nedeniyle bu yıl gübresiz ekim yaptı. Bir de ürünlerde don oluşunca, çiftçi istediği bereketi yakalayamadı. Çiftçi birçok bölgede buğdayı ve arpayı şimdiden biçip paket yapmaya hazırlanıyor. Yani saman olmayacak..

Peki saman olmadan hayvanları nasıl besleyeceğiz? Hem tarım hem hayvancılık darbe yiyor.  Bu da yetmezmiş gibi çiftçimize ithalat darbesi vuruluyor. Yerli üreticiden tonu 2 bin 250 liraya alınan buğday, yurt dışından 6 bin 300’e alınıyor. Zaten piyasada buğday şu anda 4 bin 800 liraya çıktı. Buğday fiyatının iç piyasada en az 5-6 bin lira olması gerekiyor.

TMO; yerli çiftçiye sırtını dönmüştür. 2006 yılında TMO alımlarının yüzde 99.9’u iç alımlardan oluşmaktadır. 2020 senesine gelindiğinde ise TMO alımlarının yüzde yüzde 81’i dış alımlardan oluşmaya başlamıştır.

TMO; AK Parti iktidarları öncesinde; piyasayı kontrol ederken; çiftçiye piyasanın üzerinde alım fiyatı veriyordu.  

Son 15 yılda ise AKP tarafından açıklanan taban fiyatlar, piyasada oluşan fiyatların altında kaldığı için, çiftçi buğdayını, TMO yerine tüccara ve sanayiciye satmayı tercih ediyor. TMO, bu nedenle ithalata yönelmiştir. TMO’nun ithalata dayanan politikası; tüketiciyi de mağdur etti. Ekmeğe yeni zamlar kapıda…İktidarı, ithalat politikasından vazgeçmeye çağırıyoruz. Çünkü yolun sonu çıkmaz sokaktır.

Fiilen ekilen alanlar 24 milyon 994 bin 449 dekar alan küçülürken, kaybedilen tarım alanı, Belçika, Hollanda, İsrail gibi ülkelerin yüzölçümünden büyük hale gelmiştir.

Gidişat S.O.S. veriyor. yakında ne ekilecek arazi ne de ekim yapacak çiftçi kalacak. İktidarı ithalat politikasından vazgeçmeye TMO'yu yerli üreticiyw yönelmeye çağırıyorum. Aksi halde TMO'ya gerek kalmayacak."

tmoçiftçi