Önce İnsan Sonra Haber

İmamoğlu, Kılıçdaroğlu'na rağmen aday olur mu?

Kulislere göre Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun adaylığı üzerinde duruyor. 

Gündem 21 Kasım 2022 Pazartesi / 10 ay önce
İmamoğlu, Kılıçdaroğlu'na rağmen aday olur mu?

Ekleyen: Kozmiktürk

FATİH ERBOZ yazdı..

En zor senaryo olur mu? 

TBMM’de 2023 yılı bütçe görüşmelerinin ardından siyasetin tüm gücünü seçimlere vereceği  açık ve net olarak konuşulmaya başladı.

Her iki ittifakta iktidar hesaplarını masaya yatırmışken Cumhur İttifakı adayının belli olmasının ardından hesaplarını Millet İttifakı'nın adayına çevirdi.

Kulislere göre Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun adaylığı üzerinde duruyor. 

CHP Genel Başkanı ısrarla söylemlerinde Cumhurbaşkanlığı adaylığı sinyali verse de, İmamoğlu’nun sürpriz bir şekilde altılı masanın adayı olabileceği vurgulanıyor

Cumhur İttifakı kulislerinde. İmamoğlu’nun adaylığı karşısında Erdoğan’ın kazanabileceğini de vurguluyanlar da var. Altılı Masa'nın adayı konusunda ise Millet İttifakı'nın ne kadar yol aldığı  tartışmasını sürdürüyor. Kulislerde ısrarla isim verilmezken Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Altılı Masanın büyük bir sınav verebileceği ifade ediliyor. 

İYİ Parti daha önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş konusunu gündeme getirirken,  Akşener’in İmamoğlu konusundaki hassasiyeti dikkatlerden kaçmıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İYİ Parti çıkışının parti içinde beklenen etkiyi göstermediği ifade ediliyor. Akşener’in bu konuda yaptığı açıklamaya, yani 'kumar masasında olmayız' yönündeki açıklamasına parti kulisleri tamamıyla destek verirken, partinin kuruluş amacının mevcut sistemin yetersizliğini vurgulamasından dolayı Cumhur ittifakına katılmanın kolay olmadığı vurgulanıyor.

Öte yandan yine partinin önde gelen isimleri, İYİ Parti’nin ikinci parti olma hedefi konusundaki söylemleri  yönlendirme olarak nitelendiriyor. Akşener’in birinci parti olacağız yönündeki açıklamalarının partinin motivasyonunu arttırdığını  İYİ Parti’nin ya birinci parti olacağını ya da üçüncü parti olarak seçimlerden çıkacağını ileri sürüyor. 

Cumhur İttifakında ise güven yaz aylarına göre daha yüksek. MHP’nin son dönemde arttırdığı seçim çalışmalarının ardından 2015 yılına benzer bir oy oranını yakalayabileceğine dönük beklentiler artmış durumda. Yani, MHP’nin anketlerin ifade ettiğinin üstünde beklenmedik bir oy alarak seçimden çıkacağına ve milletvekili sayısını arttıracağına yönelik beklenti artıyor.

MHP’nin önümüzdeki dönem TBMM’deki varlığıyla birçok konuda etkin parti olacağı ifade ediliyor. AKP’nin ise oy oranının son seçimlerdeki oy oranı ile doğru orantılı olacağı konusunda ibeklenti var. 

Altılı Masa'nın adayı açıklanana kadar siyasette zihinlerin netleşmeyeceği belirtilirken İYİ Parti, Kılıçdaroğlu’nun adaylığından çok diğer adaylara ağırlık verilmesinden yana olan tavrını açıktan belirtmeye başladı. Hatta parti kulislerine göre Kemal Kılıçdaroğlu aday olduğu takdirde Meral Akşener’in adaylığının gündeme gelmesine de sıcak bakıldığı belirtilirken, diğer taraftan Akşener’in daha önce tek aday konusunda açıklamalarının olduğu bu nedenle son kararı kendisinin vereceği belirtiliyor.

İYİ parti şu anda İmamoğlu ve Yavaş konusunda sıcak dururken, Erdoğan’ın son çıkışının ardından ‘makul olanı söylemeye devam edeceğiz, Akşener de bunu gösterdi’ yorumu yapılıyor.

Siyasette en uç noktadaki senaryolara bakılması noktasında İmamoğlu’nun, 'Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına rağmen aday olur mu' sorusuna ise çok zor senaryo yanıtı veriliyor. Ayrıca Akşener’in masayı dağıtan olmayacağı cümlesi de yanıta ekleniyor. 

altılımasasenaryolar