Önce İnsan Sonra Haber

İYİ Parti.. Aday milletin her kesimini kucaklamalı..

Parti kaynakları Ekrem İmamoğlu konusunda CHP ile ters düşmek gibi bir durum söz konusu olmayacağını İyi Parti’nin masanın istikrarı konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yapmaya hazır olduğunu ifade ediyor. 

Gündem 26 Ocak 2023 Perşembe / 2 ay önce
İYİ Parti.. Aday milletin her kesimini kucaklamalı..

Ekleyen: Kozmiktürk

Fatih Erboz
Kozmiktürk-Haber Merkezi

Millet ittifakını oluşturan altılı masaları toplantıları sürerken partiler seçim çalışmalarına da hız verdi. İyi Parti’de seçim hesapları ise en ince detayına kadar yapılıyor. Seçimlerden sonra kongreye gitmeye hazırlanan İyi Parti’de genel başkan Meral Akşener partinin il ve ilçe teşkilatlarının uyumlu bir çalışma yapmasını istediğini İyi Parti kulisleri dile getiriyor. Öte yandan İyi Parti kulislerinde en çok konuşulan konuların arasında cumhurbaşkanlığı için belirlenecek adayın ismi. İyi Parti’ye yakın kaynaklar partide aday belirleme çalışmalarında isimlerin üzerinden çok Türk toplumunun tüm kesimlerinden oy alabilecek bir adayın belirlenmesi konusunda uzlaşma önerisinin masaya götürüleceğini ileri sürüyor. 

Altılı masa toplantılarını sürdürürken en çok merak edilen konunun Cumhur ittifakı adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına çıkacak isim. Bu konuda partiler kendi fikirlerini belirtirken, İyi Parti  yönetim kurulları da konu ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. İyi Parti’ye yakın kaynaklar partide bir taraftan milletvekili genel seçimi hazırlıkları sürerken, diğer yandan adayın ismi konusunda fikirlerin ele alındığını belirtirken son sözü genel başkan Meral Akşener’in söyleyeceğini, ancak altılı masaya net bir kriter koyacağını ifade ediyor. Akşener’in masaya daha öncede dile getirdiği, Türk milletinin her kesiminden oy alabilecek bir aday olması gerektiği üzerinde duruyor. İyi Parti’ye yakın kaynaklar cumhurbaşkanlığı seçiminde en güzel örneğin İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde yaşandığına dikkat çekiyor. Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir belediye başkanı olduğu ikinci seçimlerde sadece millet ittifakı partilerinden değil, cumhur ittifakı partilerinden de oy aldığını belirtirken, bu noktada HDP’nin de kendi tercihini yaptığına dikkat çekiyor. Parti kaynakları Ekrem İmamoğlu konusunda CHP ile ters düşmek gibi bir durum söz konusu olmayacağını İyi Parti’nin masanın istikrarı konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yapmaya hazır olduğunu ifade ediyor. 

Milletvekili genel seçimlerine ilişkin olarak ise partide çalışmalar şimdiden hızlanmış durumda. İyi Parti yetkilileri genel başkan Meral Akşener’in seçime yönelik olarak videolar yayınlamasına rağmen resmen seçim startını vermediğini, seçim startının resmen verilmesinin ardından geniş bir ekiple ve teşkilatlarla uyum içinde çalışacak bir program hazırlığı üzerinde çalışıldığına dikkat çekiyor. Bunun için de yüksek Seçim Kurulu’nun takviminin açıklanmasının ardından özellikle büyükşehirlerde yoğun bir seçim kampanyası başlatılacağını ana temaların şimdiden genel başkan Akşener tarafından sırasıyla kamuoyuna duyurulmaya başladığını ifade ediyor. Partiye yakın kaynaklar bazı seçim bölgelerinde ittifak ile ortak hareket edilmesinin doğru bir tavır olacağını ancak İyi partinin paylaşabileceği kontenjan kotasının sınırlı olduğuna da dikkat çekiyor. İyi Parti’de listeler hazırlanırken, Türkiye’deki seçim bölgeleri dikkate alınırken, ittifakın diğer partiler ile yapılacak hesap doğrultusunda ortak hareket edileceğine dikkat çekiliyor. 

İyi Parti’de bir süreden beri konuşulan kurultay konusunda ise bir çok ilde genel başkan Akşener’in isteği doğrultusunda uzlaşma sağlandığını, Akşener’in kurultaya blok liste olarak ile gitmeye hazırlandığını, bu nedenle bir başka liste çıkarılsa bile şansının çok fazla olmadığı kaydediliyor.  

iyipartiseçimadaykongre