Önce İnsan Sonra Haber

2 sıcak başlık ve detaylar...

'Kemal Kılıçdaroğlu kongreyi en az 734 oyla alacakmış' dedim. Hatta ,'İmamoğlu Özgür Özel'e desteğini çekmiş diye konuşuluyor' deyince..

Gündem 26 Ekim 2023 Perşembe / 7 ay önce
2 sıcak başlık ve detaylar...

Ekleyen: Kozmiktürk

HAKAN ŞANLITÜRK yazdı...

Gazze'de insanlığın gözleri önünde 20 günden beri süren sivil katliamı dünya kamuoyunda da infial yaratmaya başladı. İsrail-Hamas savaşının çocuk, kadın, doktor, hemşire katliamlarının yanında çok merak edilen boyutu ateşin dünyayı sarıp sarmayacağı hususu. Herkes kavganın dünya savaşına evrilmesinden endişe ediyor ve bu olasılığın gerçekleşmemesini diliyor.

TBMM'de iktidar kulisinde biraz zaman geçirdikten sonra muhalefet kulisine yöneldim. Girerken önümde yürüyenin Namık Tan olduğunu fark ettim. 2010-2014 yılları arasında Türkiye'nin ABD büyükelçiliği görevinde bulunan Tan, bunun öncesinde ise Türkiye'nin Tel Aviv büyükelçiliği de yapmıştı. Son seçimlerde ise CHP'den İstanbul Milletvekili olarak Meclis'e girdi. Deneyimli diplomata denk gelince bütün dünyanın merak ettiği sorunun yanıtını ve onun öngörüsünü öğrenmenin 'tam zamanı' dedim kendi kendime. Şaka yollu bir selamlamanın ardından, "Gazze savaşı endişe edildiği gibi bir dünya savaşına evrilir mi?" diye sordum. 

Namık Bey nazik üslubuyla "Bir yerde keserler, dünyayı içine alacak bir savaşa dönüşmez diye düşünüyorum. Dünya savaşına dönüşmesini kimse arzu etmez. Amerika'da engel olmaya çalışıyordur herhalde" şeklinde yanıtladı beni.

 "Netenyahu'nun problem oluşturduğunu ve ateşi harlamak isteyebileceği" şeklindeki cümlem üzerine de, "Netenyahu bitti artık. O şimdi kendini kurtarmanın derdinde" dedi. 

Namık Bey'in, Orta Doğu'daki Gazze savaşının dünya savaşına dönüşmeyeceğine yönelik öngörüsü çok önemli ve içimizi ferahlatacak cinsten. Umarım Namık Bey öngörüsünde haklı çıkar. 

CHP KONGRESİ VE HESAPLAR...

Muhalefet kulisinde gazeteci arkadaşlarla otururken CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat masamıza geldi. Özgür Bey, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yakın isimlerden. Haber ayağıma gelince ben de duramadım. Biraz kurcaladım. Öncelikle İmamoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesinde talebin Kemal Bey'den geldiğini ve buluşmanın nezaket sınırları içinde gerçekleştiğini söyledi. Kemal Bey'in İmamoğlu'na Kurultay'da Divan Başkanlığı teklifinin doğru olduğunu belirtti. 

Arkadaşlardan biri "kurultay da sonuç ne olur?" diye sorunca ben de, "Kemal Kılıçdaroğlu kongreyi en az 734 oyla alacakmış" dedim. Hatta ,"İmamoğlu Özgür Özel'e desteğini çekmiş diye konuşuluyor" eklemesinde bulundum. 

Özgür Karabat buna, "Ekrem İmamoğlu yola çıktığı hiç kimseyi satmaz" karşılığını verdi. "Yani İmamoğlu'na desteği sürüyor" demem üzerine de 'evet' diyerek tasdik etti.

"Sizin kongre sonucuyla ilgili öngörünüz ne?" soruma da "Özgür Özel şu an itibariyle 780 oyu aşmış durumda" dedi. Bu iddia Özgür Özel'in Genel Başkanlığı kazanmasına yetecek oy oranına ulaşması demek.

Karabat, İstanbul delegelerinin 175'inin Özgür Özel'den yana tavır aldığını iddia etti. Bu İstanbul'u silme Özel'in kazanması anlamında. Ankara, Antalya, Adana, Mersin'de Genel Merkez tarafının ağır bastığı, Sakarya'da da Özel'in önde olduğunu aktardı. 

CHP Genel Merkezi'nde önceki gün yapılan toplantıda Erdoğan Toprak'ın salonu terkettiği kulisini de belirtmem de yarar var.

CHP'de kongre eksenli, "Delege Kılıçdaroğlu'nun etrafını çizecek ama Kemal Bey'i koltukta tutacak" iddiasını dillendirenler de var. 

CHP'den son not ise, bir ara değişimcilerin yanında görünen Engin Altay'ın, Kılıçdaroğlu'nun safına geçtiğine yönelik.

Kurultay'a az bir zaman kala CHP kulisleri hareketli. Bakalım CHP delegesinin kararı nasıl olacak...