Önce İnsan Sonra Haber

2. tur hesapları..

CHP’de birinci tur seçimlerin ardından ortaya çıkan tablo hataları daha çok ön plana çıkarırken, İYİ Parti’de hedef cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanıp rahatlamak. 

Gündem 21 Mayıs 2023 Pazar / 4 ay önce
2. tur hesapları..

Ekleyen: Kozmiktürk

Fatih Erboz
Kozmiktürk-Özel

Millet ittifakının iki büyük partisi CHP ve İYİ Parti cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda en ufak hataya yer bırakmak istemiyor. CHP’de birinci tur seçimlerin ardından ortaya çıkan tablo hataları daha çok ön plana çıkarırken, İYİ Parti’de hedef cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanıp rahatlamak. 

CHP’de seçim süreci ile ilgili tartışmalar seçim gecesinden bu yana sürerken, yapılan değişikliklerle hataların önüne geçilmek istendiği kaydedildi. CHP’ye yakın kaynaklar genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim sürecinin yönetilmesi konusunda eksiklikleri hemen gidermek için aynı gece harekete geçtiğini ifade etti.

CHP’ye yakın kaynaklar seçimi takip eden bilgisayar sisteminde yaşanan aksaklıklar ve sandık başlarından ıslak imzalı tutanakların tam olarak gelmemesi ya da eksik gelmesi nedeniyle seçim iletişim sistemi ile örgütler arasındaki iletişimin aksadığının ya da istenen düzeyde olmadığının ortaya çıktığını ileri sürdü. Aynı kaynakların ifade ettiğine göre CHP genel merkezine ulaşamayan ya da geç ulaşan ıslak imzalı tutanaklar nedeniyle itirazların yapılamadığını ya da geç yapıldı.

Öte yandan veri sistemine girişlerdeki aksaklıklarda oy dağılımının takibinde sorunlara neden olduğu belirtiliyor. Bu nedenle cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda örgütler ile seçim işleri ve bilgi sistem arasında ortak bir çalışma grubu oluşturularak hata giderilmesi yoluna gidildiği kaydediliyor. Yüksek Seçim Kurulu verileri ile CHP’nin sandık başlarındaki görevlilerinden gelen verilerin bire bir takip edilmesi için seçimleri takip eden bilişim sisteminin takviye edildiği kaydediliyor. Bu konuda teşkilatların da daha sıkı çalışması ve işbirliği içinde çalışma gerçekleştirme yapılması için uyarılar yapıldığı ifade ediliyor. CHP’li kaynaklar yaşanan istifanın sebebinin bu nedenden kaynaklandığını ileri sürerken bir değişikliğin de Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığında olabileceğini iddia ediyor. 

İYİ Partili kaynaklar ise seçimlerde seçim sistemini takip eden bilgisayarlarda çok fazla olmasa da aksaklık olduğunun seçimden sonra ortaya çıktığını ifade ediyor. Aksaklıkların giderilmesi çalışıldığını ifade eden İYİ parti kaynakları partinin tüm teşkilatlarının tamamıyla cumhurbaşkanlığı seçimin ikinci tura odaklandığını bu konuda genel başkan Meral Akşener’in teşkilatlara özel talimat verdiği ileri sürülüyor. Özellikle sandığa gitmeyen milliyetçi kesim ile Sinan Oğan’a oy veren seçmenin Millet ittifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermesi yönünde ikna edilmek istendiğini kaydeden İYİ Parti kaynakları İYİ Parti teşkilatlarının sahada çalışmalarının seçimin ikinci turu için kilit bir önem taşıdığına da vurgu yapıyor. 

 

seçim2023