Önce İnsan Sonra Haber

6'lı Masa adayında 'imza' sürprizi..

Partiler geniş mutabakat sağlanması ve yine bağımsız aday niteliğinin güçlenmesi için imza toplanarak adayın millet karşısına çıkması fikrini gündemde tutuyor.

Gündem 1 Şubat 2023 Çarşamba / 2 ay önce
6'lı Masa adayında 'imza' sürprizi..

Ekleyen: Kozmiktürk

Fatih Erboz
Kozmiktürk-Özel

Millet ittifakı partilerinin 13 Şubat’ta yapılacak toplantısına tüm kamuoyu kilitlenmiş durumda. Bu toplantının sonunda adayın isminin açıklanacağı beklentisi yüksek olsa da partilerin kulislerinde aynı zamanda adayın milletten geniş destek alması için seçmenin karşısına geniş bir mutabakat ile çıkılmasının önem taşıdığına vurgu yapıyor. Adayın ister masadaki liderlerden biri olsun, isterse başka bir isim olsun milletin tam desteğini alabilmesi için yeterli imzanın toplanarak bağımsız bir nitelikle adayın seçmen karşısına çıkmasına yönelik görüş de tartışılmaya başladı. 

Millet ittifakının 13 Şubat’ta yapılacak toplantısında millet ittifakı cumhurbaşkanı adayının isminin açıklanmasına yönelik kamuoyunun beklentisi yükselirken, partiler geniş mutabakat sağlanması ve yine bağımsız aday niteliğinin güçlenmesi için imza toplanarak adayın millet karşısına çıkması fikrini gündemde tutuyor. Edinilen bilgiye göre yeterli sayıda imzanın toplanarak adayın seçmenin karşısına çıkmasının milletin iradesinin masaya yansımasına yönelik algıyı daha da güçlendireceği yönündeki yöntemin de tartışıldığı belirtiliyor. Buna göre ister masadaki liderlerden biri, isterse masanın belirleyeceği isim olsun milletin desteğini alması için böyle bir yöntemin uygulanmasının seçim öncesinde seçmen nezdinde tarafsızlığı güçlendireceği, bunun da seçim sürecine olumlu etki yapacağı belirtiliyor. Eğer masadan seçime çoklu aday ile gidilmesi kararı çıkarsa o zaman da adayların bu yöntem ile seçime girmesinin daha olumlu etki yapacağı görüşü ifade ediliyor. 13 Şubat’taki toplantıda adayın isminin yanında, yöntemin de belirlenmesinin beklendiği, partilerin bu konudaki düşüncelerini de şekillendirdiği kaydediliyor. 

Öte yandan millet ittifakı partileri teşkilatları seçim çalışmalarını hızlandırırken, seçim irtibat ve koordinasyon merkezlerinin de kurulmaya başlandığı öğrenildi. Bu merkezlerin yaygınlaştırılarak adayın tek bir merkezden partilerle irtibatının kurulması hedefleniyor. Millet ittifakı adayının bütün parti genel merkezleri ile her il de tek tek her partinin il teşkilatıyla bağlantı kurup harekete geçmesi konusunda daha pratik yöntemin irtibat ve koordinasyon merkezlerinin kurulması olacağı ifade ediliyor. Millet ittifakı partileri aynı zamanda seçmenin nabzını tutmaya da devam ediyor. Özellikle AKP seçmeninin son dönemde hareketli bir süreç içeresine girmesi, AKP dışında arayışlara da açık olması nedeniyle millet ittifakı partileri belli bölgelerde özel bir yöntem ile bu seçmen üzerinde yoğunlaşmasını sağlayacak çalışma programı hazırlıyor. AKP’ye oy verip, vermemekte kararsız olan ya da sandığa gidip gitmemekte kararsız olan bu seçmen kitlesi üzerinde özel bir çalışma yapılacağı da kaydediliyor.  

altılımasaimzaaday