Önce İnsan Sonra Haber

Ankara için sarı alarm..

Meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Gündem 26 Haziran 2022 Pazar / 3 ay önce
Ankara için sarı alarm..

Ekleyen: Kozmiktürk

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ankara, İç Anadolu, Orta ve Batı Karadeniz için kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Buralarda yaşayan vatandaşlar, bu gece ve yarın etkili olması beklenen yağışlar nedeniyle ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden bugün yapılan açıklamada; Ankara, İç Anadolu, Orta ve Batı Karadeniz için kuvvetli yağış uyarısında bulunuldu. Meteoroloji’nin açıklaması şöyle:

ANKARA İÇİN ‘SARI’ UYARI

“Ankara’da yarın kuvvetli yağış beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İÇ ANADOLU İÇİN ‘KUVVETLİ YAĞIŞ’ UYARISI

Yarın (pazartesi) sabah saatlerinden itibaren İç Anadolu’nun kuzeydoğusunda (Ankara’nın kuzeydoğusu, Kırıkkale, Yozgat, Çankırı, Sivas’ın kuzeybatısı) beklenen yağışların yerel kuvvetli (21-50 kg/m2); Çankırı’nın kuzey ve doğusu, Kırıkkale’nin kuzeyi, Yozgat’ın kuzey ve doğusunda yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ORTA VE BATI KARADENİZ İÇİN ‘ÇOK KUVVETLİ YAĞIŞ’ UYARISI

Bu gecenin (pazar) ilk saatlerinden itibaren Orta Karadeniz’de beklenen yağışların yerel kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Tokat’ın güneyi, Amasya’nın batısında çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat); Çorum’un kuzey ve batısı ile Samsun’un batısında yer yer şiddetli (76-100kg/m2/12 saat) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Batı Karadeniz’de halen yerel kuvvetli olarak devam eden sağanak yağışların, bu gece (pazar) saatlerinden itibaren etkisinin artarak yarın gece (pazartesi) saatlerine kadar Batı Karadeniz genelinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat); Bartın, Karabük, Zonguldak, Düzce ve Kastamonu çevreleri ile Sinop’un iç ve batısı, Düzce ve Kastamonu’nun kuzeyi, Karabük’ün kuzey ve batısı, Sinop’un batısı, Zonguldak’ın iç kesimleri ile Düzce’nin batısında yer yer aşırı (100 kg/m2/12 saat üzeri) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”Ankahaber

ankarameteorolojisarıalarm