Önce İnsan Sonra Haber

Ankara kulislerini hareketlendiren erken seçim iddiası..

Seçim erken yapılırsa seçim yasasında yapılan değişiklikler de geçerli olmayacak.

Gündem 22 Haziran 2022 Çarşamba / 2 hafta önce
Ankara kulislerini hareketlendiren erken seçim iddiası..

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Özel

Ankara kulisleri erken seçim söylentisiyle çalkalandı. Başkent kulislerinde konuşulan iddiaya göre Ak Parti baskın seçime hazırlanıyor.

Kozmiktürk'ün edindiği bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan baskın niteliğinde bir erken seçim planlıyor. Bu eksende Eylül veya Kasım'da sandık milletin önüne konulacak. 

Erken seçim kararının duyurulacağı tarih olarak da 15 Temmuz telaffuz ediliyor. 

Merak edilen husus ise erken seçim kararını MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin mi yoksa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağı. Bu eksende Bahçeli'nin erken seçim mesajını, Erdoğan'ın da seçim tarihini duyurabileceği belirtiliyor.

Erken seçim kararını Erdoğan Meclis'i feshederek alabiliyor.

Seçim erken yapılırsa seçim yasasında yapılan değişiklikler de geçerli olmayacak.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Erken seçim kararı alması için parlamentoyu feshetmesi lazım, son uygulamalara göre o zaman kendisi aday olabiliyor. Dolayısıyla zamanında seçim olacaktır gibi açıklamalar yapıyor ama aslında erken seçim olacak. Erdoğan da aday olacak ve biz onu inşallah hep birlikte emekli edeceğiz" demişti.

İYİ Parti Lideri Meral Akşener ise bir süre önce şu ifadeleri kullanmıştı:

"Geçmişte sayın Erdoğan’ı daha net anlardım. 24 Haziran seçimlerini 15 Temmuz’da olacağını tahmin etmiştik ancak 24 Haziran’da oldu. Ancak şimdi öyle bir öngörüm kalmadı çünkü ne yapıldığına yönelik bir fikrim yok.Son dönemde yapılan Dolar’a Euro’ya faize karşı yapılan hamleler… Döviz’e endeksli hesaplar açılmaya çalışıldı. Bu yapılan işlerin karşılığı ne? Ne kadar sürede çıkacak onlara bakmak lazım. 2023 öncesi olacaksa Mayıs sonu Haziran gibi olabilir."

erkenseçim