Önce İnsan Sonra Haber

Aranıyor! Nerede Özal'ın yaptırdığı heykel?

Turgut Özal Cumhurbaşkanı. Nabi Şensoy da Özel Kalem Müdürü. Ben de Belediye Başkanıyım. Nabi Bey aradı..

Gündem 20 Ocak 2023 Cuma / 2 yıl önce
Aranıyor! Nerede Özal'ın yaptırdığı heykel?

Ekleyen: Kozmiktürk

HAKAN ŞANLITÜRK yazdı..

Murat Karayalçın siyaset dünyamızın bilindik isimlerinden. Genel Başkanlık, Başbakan Yardımcılığı, Bakanlık görevlerinin dışında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı da yaptı.

Murat Bey dün Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. Nursun Erel ve Yusuf Kanlı ile sohbete gelmişti. Cemiyet'in Başkan Vekili Savaş Kıratlı da yalnız bırakmadı.Benim de aralarında olduğum bazı meslektaşlar sohbete dahil oldu.

Murat Bey gündemdeki konuların yanı sıra Ankara özelinde de bazı açıklamalar yaptı. O açıklamaların en çarpıcı olanı ise merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Batıkent'e hediye ettiği ve açılışına bizzat katıldığı Barış Heykeli'nin kayıp oluşuydu.

1990 yılında Özal'ın katıldığı törenle açılan anıt hakkında bilgi verirken şöyle dedi Karayalçın:

"Turgut Özal Cumhurbaşkanı. Nabi Şensoy da Özel Kalem Müdürü. Ben de Belediye Başkanıyım. Nabi Bey aradı ve "Turgut Bey Batıkent'e bir İnsan Hakları Anıtı (Barış Heykeli) hediye etmek istiyor" dedi.

O sıralar siyasi rekabet ateşli olduğu için ben önce biraz temkinli yaklaştım. Sonra sorun olmayacağını gördüm ve Nabi Bey'e olumlu yanıt verdim. Heykel yapıldı. Kollarında dünyayı taşıyan insan figürüydü. Açılışı Turgut Bey yaptı. O heykel bugün yok. Kayıp. Ne oldu bilinmiyor. Kaybolduğu dönem Melih Gökçek'in Başkan olduğu dönem."

Murat Bey'in bu açıklamasından sonra, sanal alemde biraz arama yaptım. Sadece haberdeki fotoğrafı bulabildim. Başka bilgiye rastlamadım. Fotoğraftaki heykel de hoş duruyor. Ben beğendim.

Ankara'da "Barış" ve "İnsan hakları" konulu iki heykel kalmış benim anladığım kadarıyla. Biri, Sakarya Caddesi'ndeki diğeri de Yüksel Caddesi'ndeki.

Bir başka kayıp-çalıntı heykel bilgisini de Heykeltıraş Metin Yurdanur duyurmuş. Batıkent’in ilk heykeli ‘Dayanışma’ ve 30 yıl önce yaptığı Demetevler’in ilk heykeli ‘Dans’ın çalındığını açıklamış.

Melih Gökçek Özalcı geçinir ya.. Onun başkan olduğu zaman diliminde sırra kadem basan Özal'ın emaneti Barış Heykeli'nin akıbeti ne olmuştur acaba? Gökçek aktif siyasete dönecek olursa Özalseverler, "Bir Özal emanetine sahip çıkamadın. Yazıklar olsun sana" diye fırça atabilirler haberi olsun.

Umarım Mansur Yavaş tarihi önem taşıyan ve nereye gittiği bilinmeyen bu heykeli bulur yada akıbetiyle ilgili bizi aydınlatacak bilgileri paylaşır. Böylece bir Melih Gökçek ayıbını daha ortadan kaldırır..

muratkarayalçın barışheykelibatıkentturgutözalkayıp