Önce İnsan Sonra Haber

Artık iktidarın Kılıçdaroğlu'su yok!

İlk turda kaybeden bir adayın ikinci turda kazandığı görülmemişken Kılıçdaroğlu adaylıktan çekilmedi, ısrar etti ve daha da itibarsızlaşarak evinin yolunu tutmak mecburiyetinde kaldı.

Gündem 5 Kasım 2023 Pazar / 8 ay önce
Artık iktidarın Kılıçdaroğlu'su yok!

Ekleyen: Kozmiktürk

HAKAN ŞANLITÜRK yazdı...

Bu sene başında yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini muhalefet onca avantaja rağmen kaybetti. başka bir ifadeyle iktidara hediye etti. Muhalefetteki liderlerden bu başarısızlığın bedelini ödemeleri ve istifa etmeleri beklendi lakin kimse bunu kaale almadı. Tepkinin üzerinde yoğunlaştığı isim ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu idi.

CHP 38. Olağan Kurultayı başarısızlık ve buna bağlı öfkenin yöneldiği Kılıçdaroğlu için kolay değildi. Nitekim 'evine dön' çağrılarına kulak tıkayan Kılıçdaroğlu partisinin delegeleri tarafından ağır şekilde cezalandırıldı. CHP delegeleri 'artık sizinle olmaz Sayın Kılıçdaroğlu' dedi. İlk turda önde çıkan Özgür Özel ikinci turda fark attı ve Genel Başkan seçildi. İlk turda kaybeden bir adayın ikinci turda kazandığı görülmemişken Kılıçdaroğlu adaylıktan çekilmedi, ısrar etti ve daha da itibarsızlaşarak evinin yolunu tutmak mecburiyetinde kaldı.

Ankara kulislerinde bürokrat kökenli siyasetçiler için, "Onlarda istifa etmek gibi bir adet yoktur. Onlar ancak görevden alınırlarsa koltuklarından kalkarlar" diye sıkça konuşulur. Kılıçdaroğlu için de böyle oldu. Koltuktan kalkmayan Kılıçdaroğlu'nu CHP delegesi oturduğu yerden hem de ciddi şekilde fiyakasını bozarak kaldırdı.

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda Genel Başkanlığa seçilen Özgür Özel teşekkür konuşmasında, "Beni Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığına layık gören Cumhuriyetimizin 2'nci Yüzyılının İlk Kurultayının delegelerine teşekkür ediyorum. Bu salondaki umut dalgasını büyütmek ve partimizi iktidar yapabilmek için tüm örgütümüzle omuz omuza çalışacağız" dedi. Özgür Özel TBMM'deki Plan Bütçe Komisyonu toplantılarını işaret ederek iktidarla sıkı mücadele mesajı verirken ilk ziyareti Hatay'a ikinciyi de Osmaniye'ye yapacağını açıkladı.

CHP Kurultayı'ında Kılıçdaroğlu'nun yenilmesini sağlayan en önemli faktör şüphesiz ki Ekrem İmamoğlu'ydu. İmamoğlu önce İstanbul il başkanlığını Genel Merkez'in elinden aldı. Daha sonra da Özel'e verdiği destekle kazanmasını sağladı. İmamoğlu Cumhurbaşkanı adayı olsaydı bugün Cumhurbaşkanı kendisiydi. Ama Kılıçdaroğlu onu engelledi ve bedelini hem cumhurbaşkanlığında hem de parti başkanlığı seçiminde kaybederek ödedi. 

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nın Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi 38. Olağan Kongresi'nde Genel Başkan seçilen Sayın Özgür Özel'i tebrik ediyor, kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Değişim sırası Türkiye'de” mesajını paylaştı.

CHP'deki lider değişimi etkisini önce yerel seçimde ardından da ilk genel seçimlerde gösterecek. Bundan emin olabilirsiniz. Bu süreç AKP iktidarının son bulmasına kadar evrilecek. Zira Kılıçdaroğlu ve iktidar adeta aynı şirketti. Kılıçdaroğlu'nun vazifesi iktidarı kazandırmaktı. Artık iktidarın Kılıçdaroğlu'su yok!

Özgür Özel'e ilk tebrik benden geldi. Ta 27 Temmuz'da hem de...

Anımsarsanız Devlet Bahçeli CHP'deki değişim istekleri sırasında  "Eğer sınıf arkadaşım devam etmeyecekse Ekrem'e karşı Özgür Özel derim" demişti. 

Bu sözlerin mürekkebi kurumadan Meclis'te CHP Grubu'na çıktım. Kılıçdaroğlu milletvekilleriyle görüşüyordu. Özgür Özel'de yoğundu. Koridorda karşılaşınca muzip bir ifadeyle, "hayırlı olsun" dedim. O yoğunlukta jeton birkaç saniye geç düştü. "Devlet Bey sizi seçmiş" diye ekleyince durumu anladı. Gülerek, "hayırlı olur mu bakalım.." dedi. Ardından 'Bahçeli'nin Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adayı olmasını istediğini ve bunun gerçekleştiğini' hatırlattım. Özgür Bey, "Evet ya O'nun dedikleri çıkıyor" diye karşılık verdi. 

Evet Özgür Bey'in tespiti doğru çıktı. Bahçeli'nin bir dediği daha gerçekleşti. Özgür Özel mütevazi, beyefendi, donanımlı, siyasetçi kumaşına sahip biri. CHP'lilerin özledikleri başarıya O'nun döneminde ulaşmaları mümkün. Tabi bunun için Kılıçdaroğlu'nun yaptığı hataları! sergilememesi gerekiyor.

İmamoğlı-Özel ikilisini siyasetin bundan sonraki sürecinde etkisi artacak. İYİ Parti ile kopan ilişki tekrarlanabilir. Yerel seçimlerde CHP iddialıdır artık...

Haydi hayırlısı...