Önce İnsan Sonra Haber

Biden, Macron.. Erdoğan'a deprem telefonları..

Guterres de açıklamasında, BM ekibinin yardım ihtiyacını hesaplamak ve sağlamak için Türkiye ve Suriye’de alanda olduğunu bildirdi.

Gündem 7 Şubat 2023 Salı / 1 yıl önce
Biden, Macron.. Erdoğan'a deprem telefonları..

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Haber Merkezi

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, deprem nedeniyle geçmiş olsun dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Biden, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa dileğinde bulundu.Biden'in yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Ürdün Kralı Abdullah, Suud Pres Salman ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Erdoğan'a telefonda geçmiş olsun dedi.

GUTERRES DEN MESAJ

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de açıklamasında, BM ekibinin yardım ihtiyacını hesaplamak ve sağlamak için Türkiye ve Suriye’de alanda olduğunu bildirdi.

Guterres, "felaketten etkilenenlere yardım için uluslararası topluma güveniyoruz” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajında üzüntülerini dile getirdi ve Almanya’nın yardıma hazır olduğunu belirtti.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, federal koruma dairesinin acil durum barınakları ve su arıtma üniteleri sağlayabileceğini kaydetti.

Faeser, destek malzemeleriyle jenaratörler, çadır-battaniyelerin şimdiden Türk yetkililerle koordine olarak hazırlanmakta olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros, acil tıp ekibinin aktif hale getirildiğini, ekibin yaralılar ve depremden etkilenen en kırılgan durumda olanlar için hayati sağlık hizmetleri sağlayacağını kaydetti.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, İtalya Sivil Savunma ekibinin desteğe ve ilk yardıma hazır olduğunu açıkladı.

Hindistan hükümeti Hindistan Ulusal Felaket Karşılık Gücü’nden iki ekibin eğitilmiş köpeklerle ve gerekli teçhizatla deprem bölgesine uçmaya hazır olduğunu belirtti. Hükümet açıklamasına göre sağlık ekipleri ve yardım malzemeleri de Türk yetkililerle koordine halinde hazır hale getirildi.

Polonya 76 kişiden oluşan kurtarma ekibi gönderiyor.

Macaristan arama-kurtarma ekipleri gönderdi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, düşüncelerinin Türkiye ve Suriye halkıyla olduğunu, ülkesinin yardıma hazır olduğunu belirtti.

Tayvan 40 kişilik kurtarma ekibinin, köpeklerle birlikte yola çıkacağını açıkladı. Tayvan daha önce 13 ton yardım malzemesiyle 130 kişilik bir ekip göndermeye hazır olduğunu belirtmiş, Türkiye’nin yanıtını beklediğini kaydetmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna’nın yardıma hazır olduğunu açıkladı. Zelenski, “Bu anda dost Türk halkına yakınız, gerekli yardımı sunmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Rusya Türkiye’ye talep geldiğinde iki uçakla 100 kişilik kurtarma ekibi göndermeye hazır olduğunu bildirdi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis deprem nedeniyle üzüntülerini dile getirdi ve ülkesinin yardım için kaynaklarını koordine ettiğini ve hemen destekte bulunacağını açıkladı.

İspanya İçişleri Bakanlığı da kurtarma ekiplerinin Türkiye’ye gitmeye hazırlandığını açıkladı. Ayrıca Savunma Bakanlığı ve diğer devlet dairelerinin de Türkiye’ye acil şekilde ekip göndermek için koordine olduğu belirtildi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Türkiye’ye yardım hazırlıkları için bütün yetkililerin bilgilendirildiğini açıkladı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan da yayınladığı mesajda üzüntülerini dile getirdi ve Ermenistan’ın yardıma hazır olduğunu kaydetti.

Norveç Göçmen Konseyi de Türkiye ve Suriye için daha fazla yardım çağrısı yaptı.

erdoğanbiden