Önce İnsan Sonra Haber

CHP ve İYİ Parti'de hesap zamanı..

CHP ve İYİ Parti’den edinilen bilgiye göre her iki partinin de mevcut genel başkanlarla yola devam etme olasılığı yüksek.

Gündem 1 Haziran 2023 Perşembe / 4 ay önce
CHP ve İYİ Parti'de hesap zamanı..

Ekleyen: Kozmiktürk

Fatih Erboz
Kozmiktürk-Özel

Millet ittifakının iki büyük partisi CHP ve İYİ Parti’de seçime dönük değerlendirmeler devam ederken her iki partide de kurultay hesapları yapılıyor. İki partinin de kaynakları gerçekleştirilecek kurultay öncesinde partilerin ittifak durumunu bir kez daha gözden geçireceğini kaydediyor. CHP ve İYİ Parti’den edinilen bilgiye göre her iki partinin de mevcut genel başkanlarla yola devam etme olasılığı yüksek. İYİ Parti’den ittifaktan çekilmesine yönelik tartışmalar ise parti içinde kurultay öncesinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener açısından çözüm bulunması gereken bir konu olarak değerlendiriliyor.

CHP’de ikinci turu az bir farkla kaybetmenin burukluğu yaşanırken, diğer yandan kurultay hesapları yapılıyor. CHP’ye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre CHP’nin seçimde izlediği stratejinin yanlışlığı seçim öncesinden başlıyor. İlk tur beklentisinin yüksek tutulması, diğer yandan 14 Mayıs seçimleri öncesinde ittifak partilerinin ilişkileri arasındaki kopukluk ilk turda TBMM üstünlüğünü Cumhur ittifakına kaptırmanın temel nedeni olarak görülüyor. CHP’li kaynaklar büyükşehirler dışında Anadolu’nun birçok ilinde liste hatası nedeniyle milletvekilliklerinin Cumhur ittifakına gittiğini belirtiyor. İYİ Parti ile CHP’nin ortak liste yanlışlığının TBMM üstünlüğünü elde edememenin en büyük nedeni olarak gösteriliyor.

Seçimin ilk turunda hesap hatası yapıldığını belirten CHP’li kaynaklar ikinci turda da söylem hatasının seçimi kaybettiren temel etken olduğu görüşünü dile getiriyor. İlk turda TBMM üstünlüğünün elde edilmemesinin yanı sıra Memleket Partisi ve Zafer partisi ile ittifakın diyalog kurma sürecinin geç kaldığına işaret ediyor. İki partiyle ilk turda yapılacak ittifakın özellikle CHP’nin ulusalcı olarak nitelendirilen seçmeninin motivasyonunu daha da arttıracağı görüşü de CHP’de yaygın bir kanı olarak dillendiriliyor.

Kutuplaşmanın arttığı bir ortamda seçmen analizinin çok iyi yapılması gerektiğini de aktaran CHP’li kaynaklar bütün kesimleri bir araya getirirken dikkatli olunması ve sadece söylem düzeyinde kalınmasının yeterli olmadığını da ileri sürüyor. CHP’li kaynaklar partide yaygın kanının yerel seçimlere genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile gidilmesi yönünde kanın giderek güçlendiğini belirtiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ve ekibinin hareketli bir döneme girdiğini kaydeden CHP’li kaynaklar İmamoğlu’nun acele etmesi halinde ya da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına tekrar aday olmaması halinde siyasi hayatına mal olabilecek bir adımın kendisi tarafından atılacağını da kaydediyor.

Öte yandan bu aşamada Kemal Kılıçdaroğlu’nun ittifakın bozulması yönünde bir adım atmayacağını kaydeden CHP’li kaynaklar Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’deki kutuplaşmanın ortadan kaldırılmasında CHP-Saadet Parti ve İYİ parti ortaklığının büyük önem taşıdığı yönündeki anlayışının sürdüğüne dikkat çekiyor. CHP’li kaynaklar ayrıca Millet ittifakının AKP’nin kazandığı bir çok il ve ilçede oylarını arttırdığını ve bunun da yerel seçimlere olumlu yansıyacağını bu nedenle genel başkan değişimi ya da ittifakın bozulması gibi bir adımın yanlış olacağını ifade ediyor.

İYİ PARTİ CEPHESİ

Kurultay hazırlıkları hızlanan İYİ Parti’de ise bütün gözler genel başkan Meral Akşener’e çevrilmiş durumda. Akşener’in seçim sonrası değerlendirmeler ve kurultay çalışmaları konusunda kurmaylarıyla sürekli iletişim halinde olduğu ifade ediliyor. İYİ Parti’ye yakın kaynaklara göre ittifakın bundan sonra devam edebilmesi için 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin analizinin iyi yapılması gerektiği ve İYİ parti ile CHP’nin bu aşamada bu analizi yaptıklarına dikkat çekiyor. İYİ partili kaynaklar ittifakın kaderinin yerel seçimler öncesinde yapılacak kurultaylarda olduğunu belirtirken, İYİ Parti’nin ittifaktan ayrılma yönündeki kararına ilişkin olarak son dönemde yazılanların fikir aşamasında kaldığını ve partide bunun hayata geçirilmesi yönünde alınmış bir karar olmadığını belirtirken, son sözü Akşener’in söyleyeceğinin altını çiziyor. İYİ partili kaynaklar Haziran ayında yapılacak kurultayda Akşener’e yönelik bir adayın çıkabileceğini ancak Akşener’in genel başkanlığı kaybetme olasılığının bulunmadığını da kaydediyor. Parti içinde seçim sonrası ortaya çıkan tabloya itiraz eden bazı isimlerin tepki olarak kurultayda aday çıkarmasının beklendiğini belirten parti kaynakları, partiye katılanların oy oranını değiştirememesinin de kurultayda sorgulanacağına dikkat çekiyor.

akşenerkılıçdaroğluhesap