Önce İnsan Sonra Haber

Dışişleri'nden Avrupa'ya PKK tepkisi..

Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK destekçilerinin Belçika’daki Türk vatandaşlarına yönelik saldırılarına ilişkin açıklama yaptı.

Gündem 26 Mart 2024 Salı / 2 ay önce
Dışişleri'nden Avrupa'ya PKK tepkisi..

Ekleyen: Kozmiktürk

Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK destekçilerinin Belçika’daki Türk vatandaşlarına yönelik saldırılarına ilişkin "Yaşanan hadiseler, PKK terör örgütünün Batı Avrupa’da toplumsal barışı ve kamu düzenini tehdit ettiğini bir kez daha göstermiştir. Gelişmeler her düzeyde takip edilmekte ve gerekli girişimlerimiz sürdürülmektedir” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK destekçilerinin Belçika’daki Türk vatandaşlarına yönelik saldırılarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“24 Mart 2024 günü, Belçika’nın Leuven şehrinde toplanan PKK militanları, Heusden-Zolder ve Hauthalen şehirlerinde yaşayan Türk vatandaşlarını hedef alan saldırılar gerçekleştirmişlerdir. Olaylarda can kaybı yaşanmamış, bazı vatandaşlarımız yaralanmışlardır. Olaylar karşısında Brüksel’de ve Ankara’da Belçika makamları nezdinde derhal girişimlerde bulunulmuştur. Sayın Bakanımız aynı gece Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ile telefonda görüşmüştür. Ayrıca, Belçika’da görevli diplomatik temsilcilerimiz olay bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımızla bir araya gelmişlerdir.

Belçika’daki toplumumuzun sağduyulu tavrı ve Belçika emniyet makamlarının etkili müdahalesi sayesinde olayların büyümesi engellenmiştir. Saldırganlar hakkında yerel makamlarca soruşturma başlatılmıştır. Yaşanan hadiseler, PKK terör örgütünün Batı Avrupa’da toplumsal barışı ve kamu düzenini tehdit ettiğini bir kez daha göstermiştir. Gelişmeler her düzeyde takip edilmekte ve gerekli girişimlerimiz sürdürülmektedir.”Ankahaber