Önce İnsan Sonra Haber

Gaziler, 19 Eylül’de hatırlanıyor..

Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasından hemen sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e Gazi unvanı verilmişti.

Gündem 19 Eylül 2022 Pazartesi / 12 ay önce
Gaziler, 19 Eylül’de hatırlanıyor..

Ekleyen: Kozmiktürk

Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasından hemen sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e Gazi unvanı verilmişti. O tarihten bu yana her sene Türk milleti için savaşan gaziler, 19 Eylül’de yeniden hatırlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti toprakları için savaşan gaziler her sene 19 Eylül’de anılıyor. Gaziler Günü veya Kahramanlar Günü olarak belirlenen bu günde gaziler için ülkenin dört bir yanında törenler düzenleniyor. Vatan toprakları ve dünya barışı için savaşan Türk askerleri, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Kore’de ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda da yer aldı.

Vatan toprakları için ölmeyi göze olarak Türk ordusunda tüm gücüyle savaşan askerlerden Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı gazileri hala hayatta. Türkiye, gazilere teşekkürü büyük bir borç bilirken, vatanı uğruna hayatını kaybeden şehitleri rahmetle anıyor.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI GAZİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı tarafından Gaziler Günü için sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Ülkemizin ve asil milletimizin güvenliği için canlarını hiçe sayan Kahraman Gazilerimizin, Gaziler Günü kutlu olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş Gazilerimizi rahmetle anıyor, hayattaki Gazilerimize sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

GAZİLER GÜNÜ ORTAYA NASIL ÇIKTI?

Sakarya Meydan Muharebesi zaferinden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal rütbesiyle “Gazi” unvanı verildi. Türkiye Cumhuriyeti toprakları için savaşan aziz kahramanlar Gaziler Günü’nde anılmaya başladı. Söz konusu tarihten bu yana her 19 Eylül’de Türkiye’de Gaziler Günü/Kahramanlar Günü kutlanıyor.QHA

gazilergünü