Önce İnsan Sonra Haber

Güler, 100’üncü Yıl sergisini açtı..

Güler beraberindeki heyetle birlikte Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılı dolayısıyla hazırlanan serginin açılışını gerçekleştirerek müzeyi gezdi.

Gündem 2 Aralık 2023 Cumartesi / 3 ay önce
Güler, 100’üncü Yıl sergisini açtı..

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Haber Merkezi

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, İstanbul’da Kuzey Deniz Saha Komutanlığını ziyaretinin ardından beraberinde Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, İstanbul Valisi Davut Gül ve Millî Savunma Üniversitesi Rektörü Erhan Afyoncu ile birlikte Harbiye Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığına geçti. Bakan Yaşar Güler beraberindeki heyetle birlikte Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılı dolayısıyla hazırlanan serginin açılışını gerçekleştirerek müzeyi gezdi.

Beraberindeki heyetle birlikte askeri bandonun konserini dinleyen Bakan Yaşar Güler, gösterinin ardından görevlilere teşekkür ederek, "İnşallah yüz yıllar boyunca, bu yolda hep beraber yürümeye devam edeceğiz." dedi.

Açılış sırasında konuşan Bakan Yaşar Güler, Cumhuriyet'in 100’üncü yılı vesilesiyle düzenlenen bu güzide serginin hazırlanmasında emeği geçenlere ve katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Bakan Yaşar Güler, bu anlamlı faaliyetin, Cumhuriyet'in 100. yılındaki birikimleri ve kazanımları göstermesi bakımından son derece önemli olduğunu söyledi.

Kahraman ordunun ve asil milletin büyük fedakârlık ve kahramanlıklarıyla kurulan, milletçe sergiledikleri azim ve kararlıkla bugünlere ulaşan Cumhuriyet'e daima sahip çıkmanın en önemli sorumluluklarından olduğunu vurgulayan Bakan Yaşar Güler, "Millî Mücadelede destanlar yazan şanlı ordumuza ve onun kahraman komutanlarına ait, birbirinden değerli objelerin yer aldığı bu sergi de milli şuurumuzu canlı tutmak için bizlere önemli bir bilgi hazinesi sunmaktadır." diye konuştu.

AYNI ŞEVK VE GAYRETLE FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaşadığı tüm badirelerden her zaman güçlenerek çıkan ülkemiz, Cumhuriyetimizin ikinci asrına, Türkiye Yüzyılı hedefleriyle güçlü ve emin adımlarla başlamıştır. Millî Savunma Bakanlığımız da başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere tüm birlik ve kurumlarıyla ülkemizi geleceğe güvenle taşımak ve Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak için son bir asrın en kapsamlı ve en yoğun faaliyetlerini icra etmektedir. Bundan sonra da aynı şevk ve gayretle faaliyetlerimizi sürdüreceğiz."

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını, aziz şehitleri, ebediyete intikal eden kahraman gazileri rahmet ve minnetle yâd ettiğini söyleyen Bakan Yaşar Güler, bu anlamlı serginin hazırlanmasında emeği geçen personeli de tebrik etti.

Bakan Yaşar Güler, konuşmasını tamamlamasının ardından beraberindekilerle sergiyi gezerek, eserler hakkında Müze Müdürü Erkan Sönmez'den bilgi aldı.

SERGİDE 85 OBJE YER ALIYOR

Harbiye'deki sergide, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, İzmir'in düşman işgalinden kurtarılmasından sonra halk tarafından hediye edilen hatıra sancağı, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ne katılan 54'üncü Süvari Alayı'nın sancağı ve Millî Mücadele'de görev alan komutanlara ait 85 obje yer alıyor.

Millî Mücadele'nin kazanılmasında önemli yeri olan İmalatı Harbiye Fabrikalarına ait fotoğraf ve silahlar ile Şakir Zümre ve Nuri Killigil'e ait, ülkenin ilk özel silah fabrikalarında üretilen silahların da bulunduğu sergi, 7 ay boyunca ziyaret edilebilecek.

Öte yandan, Bakanlığımızca hazırlanan, "Türkiye Yüzyılı'nın Asırlık Birikimi" adlı yüzüncü yıl fotoğraf sergisi de burada yer alıyor.