Önce İnsan Sonra Haber

HDP kendi adayını çıkaracak..

Seçim takvimi yaklaşırken AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı dışında hiçbir ittifak, cumhurbaşkanı adayını netleştirmedi.

Gündem 9 Ocak 2023 Pazartesi / 3 ay önce
HDP kendi adayını çıkaracak..

Ekleyen: Kozmiktürk

Geçtiğimiz hafta Hazine’den aldığı yardıma AYM tarafından bloke konan HDP, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adayıyla gitmeye hazırlandığını açıkladı. İttifak ortaklarından TİP ve EMEP, bu karara şimdilik mesafeli.

Türkiye’de bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihi henüz netleşmiş değil. Altılı Masa’da buluşan partiler, yeni seçim yasasının yürürlüğe gireceği 6 Nisan’dan sonra yapılacak bir seçimin erken seçim olmayacağını söylüyor. Buradan hareketle de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aday olmasının hukuki olmayacağı yönünde bir tutum alıyorlar. Dün TRT Haber’e konuk olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hukuk Başdanışmanı Mehmet Uçum da seçimlerin, 6 Nisan ile 18 Haziran arasında bir tarihte yapılacağını dile getirdi.

Seçim takvimi yaklaşırken AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı dışında hiçbir ittifak, cumhurbaşkanı adayını netleştirmedi.

Daha önce iki kez şu an cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş’ı aday gösteren HDP’nin bu kez Millet İttifakı’nın adayı olmaları halinde Kemal Kılıçdaroğlu ya da Ekrem İmamoğlu’na sıcak baktığı biliniyordu.

Buldan: “HDP kendi adayını çıkaracak, seçimlere kendi adayıyla gidecek”

Ancak geçtiğimiz hafta olağandışı bir gelişmeyle Anayasa Mahkemesi’nin Hazine yardımına bloke koyduğu Halkların Demokratik Partisi, bugün ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adayını gösterebileceğini ortaya koydu.

Partisinin Kars il kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “HDP olarak en kısa zamanda kendi cumhurbaşkanı adayımızı, Türkiye halklarıyla paylaşacağız. HDP kendi adayını çıkaracak, kendi adayını gösterecek ve seçimlere kendi adayıyla gidecek. Bizim ne Cumhur İttifakı’yla ne Millet İttifakı’yla, herhangi bir ortaklığımız yok. Ancak ilkesel yaklaşımlarımız var. Bunları zamanı geldiğinde oturup konuşabiliriz, müzakere edebiliriz, diyalog içinde olabiliriz. Türkiye’nin tüm demokrasi güçleriyle birlikte, Emek ve Özgürlük İttifakıyla birlikte; kadınların ve gençlerin onayıyla ve bu ülkede bütün kesimlerin önerilerini alarak kendi adayımızı en kısa zamanda açıklamanın hazırlıklarını yaptığımızı özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

VOA'nın haberine göre Buldan, her ne kadar “HDP’nin şu anki kararı kendi adayıyla seçimlere girmektir” dese de “zamanı geldiğinde müzakere edebiliriz” sözleriyle bir son dakika hamlesine de açık kapı bırakmış oldu. AYM’nin “Saray talimatı” ile HDP’ye Hazine yardımının aktarıldığı hesaba bloke koyduğunu ve bundan “AKP-MHP gasp itttifakı”nı sorumlu tuttuğunu söyleyen Buldan, bu sözleriyle iddiaların aksine AKP ile bir müzakere arayışında olmadıklarının ipucunu da vermiş oldu.

hdpaday