Önce İnsan Sonra Haber

KURTARAN 2023 Tatbikatı.. Akar'dan Yunanistan mesajı..

Ege Denizi dostluk denizi olsun, zenginlikleri adil şekilde iki tarafın insanları paylaşsın, güven içinde, mutlu müreffeh şekilde yaşasınlar diyoruz.

Gündem 12 Mayıs 2023 Cuma / 1 yıl önce
KURTARAN 2023 Tatbikatı.. Akar'dan Yunanistan mesajı..

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Haber Merkezi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile Aksaz’daki KURTARAN 2023 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü faaliyetlerine katıldı.

Marmaris açıklarında jenerik bir senaryo kapsamında gerçekleştirilen Deniz Kuvvetleri Komutanlığının planlı tatbikatlarından KURTARAN 2023’te jenerik senaryo kapsamında satha çıkma yeteneğini kaybetmiş bir denizaltıdan personelin kurtarılmasına yönelik tatbikat icra edildi.

17 ülkeden 41 personelin de katıldığı tatbikatın seçkin gözlemci günü faaliyetleri Millî Savunma Bakanı Akar’ın beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile tatbikatın sancak gemisi TCG ALEMDAR’a gelmesiyle başladı.

Marmaris açıklarındaki yerli ve millî üretim gemiye helikopterle inen Bakan Akar ve beraberindeki komutanlara ilk olarak tatbikata ilişkin brifing verildi. Brifingin ardından köprüüstüne geçen Akar ve komutanlar, buradan faaliyetleri takip etti.

Faaliyetler ilk olarak denizaltıdan fiilî serbest çıkış eğitimi ile başladı. Uzaktan kumandalı sualtı aracı ile yapılan çalışmalar sonrası tıbbi müdahale eğitimleri ile dalış faaliyetlerine geçildi.

Faaliyetleri yerinde takip eden Bakan Akar, sonrasında personeli tebrik etti. KURTARAN 2023’ün Seçkin Gözlemci Günü, planlı faaliyetlerin başarıyla gerçekleşmesinin ardından başarıyla tamamlandı.

BAKAN AKAR PERSONELE HİTAP ETTİ

Başarılı geçen tatbikat dolayısıyla personeli tebrik eden Bakan Akar, TSK’nın etkin, caydırıcı ve saygın özelliklerine vurgu yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Cumhuriyet tarihinin en yoğun dönemini yaşadığını ifade eden Bakan Akar, “Bütün unsurlarımız angaje olmuş vaziyette. Bir tarafta terörle mücadele, denizlerimiz ve semalarımızdaki hak ve menfaatlerimizin korunması diğer taraftan da dost ve kardeşlerimizle iş birliğimiz, onlara haklı davalarında desteğimiz söz konusu.” diye konuştu.

Türkiye’nin refahı ve bekası için çalıştıklarını, bu konuda Mehmetçiğin üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdiğini dile getiren Bakan Akar; Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki gelişmelere ilişkin şunları söyledi:

“Başta Yunanistan olmak üzere hiçbir komşumuza karşı saldırgan tutum içinde değiliz.  Uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, diyalog ve barışçıl yol ve yöntemlerle sorunların çözülmesinden yanayız. Ege Denizi dostluk denizi olsun, zenginlikleri adil şekilde iki tarafın insanları paylaşsın, güven içinde, mutlu müreffeh şekilde yaşasınlar diyoruz. İki ülke arasında turizm döneminde tatbikatların yapılmamasına yönelik moratoryum var. Bunu genişletmeye hazır olduğumuzu ve bu konuyu görüşebileceğimizi kendilerine söyledik. Bekliyoruz. Bizim gizli bir ajandamız yok.”

30 MİLYON TONDAN FAZLA TAHIL TAŞINDI

Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu uluslararası çaptaki gıda krizinin çözümüne yönelik Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleri ile oluşturulan tahıl koridoruna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bakan Akar, “Türkiye’nin desteğiyle imzalanan Karadeniz Tahıl İnisiyatifi ile 30 milyon tondan fazla tahıl ihtiyaç sahibi ülkelere sevk edildi. Bu ne demek? Açlığın önlenmesi, istikrarın korunması demek.” ifadesini kullandı.

Konuyla ilgili olarak Türkiye, Rusya ve Ukrayna Savunma Bakan Yardımcıları ile BM yetkilileri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen dörtlü formattaki toplantıya ilişkin de Bakan Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Gelen ilk bilgiler kapsamında İstanbul’daki toplantı olumlu geçti. Tahıl Anlaşması’nın süresinin uzatılması konusunda mutabakata doğru gidiliyor. Bununla beraber bizim Ukrayna limanlarında ticari gemilerimiz ve bir de vincimiz var. 6 geminin güvenli bir şekilde ülkemize dönmesi konusunda çerçeve bir mutabakat sağlandığını söylediler. Bu istikamette çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

hulusiakarkurtarantatbikat