Önce İnsan Sonra Haber

Lütfü istifa.. CHP aday yaptı, Hataylılar yere serdi..

Hataylıların tepkisine rağmen CHP'den tekrar aday yapılan Lütfü Savaş şoka uğradı. Depremin yıldönümünde Savaş'la karşılaşan Hataylılar 'istifa' sloganları attı. CHP halkın tepkisi üzerine Hatay adayını yeniden değerlendirme kararı aldı.

Gündem 7 Şubat 2024 Çarşamba / 3 ay önce
Lütfü istifa.. CHP aday yaptı, Hataylılar yere serdi..

Ekleyen: Kozmiktürk

CHP'nin 31 Mart için Hatay'da yeniden aday gösterdiği mevcut başkan Lütfü Savaş, 6 Şubat anma programında yurttaşların tepkilerine maruz kaldı.

Kentte düzenlenen programda ‘Lütfü istifa’ sloganları da atıldı.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Hatay'da Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a yönelik eylemlerin ardından Savaş'ın adaylığını yeniden görüşüleceğini söyledi. Günaydın şunları söyledi:

"Bence ikiye ayırmak lazım. Hatay'da protesto eden yurttaşlarımızın her bir sözlerinin başımızın üstünde yeri var. CHP, depremin başında ne yaptı burada diye Hatay'da sorun onlar 'İlk günden beri İBB'yi yanımızda gördük' diyeceklerdir. CHP'nin deprem boyunca izlediği politikaya yönelik bir protesto değil bu, CHP Parti Meclisi'nin belirlediği Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayına yönelik bir protesto bu. İkisini birbirinden ayırmalıyız diye düşünüyorum. Yurttaşın bu kadar kitlesel bir protestosu var ise siyaset kurumunun buna yabancı kalması düşünülemez."

Bu hafta CHP Parti Meclisi'nin bir toplantısı olacak. Bütün bu protestolardan ortaya çıkan sonuçlar mutlaka değerlendirilecektir Teorik olarak tüm adayların 17 Şubat'a kadar yani YSK'ya aday listeleri teslim edilene kadar onları koyan makamın revize etme yetkisi vardır. Deprem bölgesinde böyle bir protesto varsa dolayısıyla bunu değerlendirmek gerekir. Bu değerlendirmeden ne sonuç çıkar PM'nin iradesidir. Hatay'daki meselesi ciddiye alırız ve bunu PM'ye taşırız.

"İSYANIN SESİNİ DUYMAK ZORUNDAYIZ" 

Hatay'da aday belirleme süreci ile deprem süreci birbirine geçmiş durumda. Burada çok büyük bir acı, hepimiz bu acıyla kavruluyoruz. Bu insani açıdan yükselen isyanın sesini duymak zorundayız. Bunu duyuyoruz. Elbette hepimiz bu duyarlılık içinde konuyu yeniden ele alıp, değerlendireceğiz."

Kendisine yönelik tepkilere değinen Lütfü Savaş ise, "Değerli hemşehrilerim; Bugün on binlerce canımızın matemini tutarken acımızı bilerek ve isteyerek siyasi malzeme haline getirmeye çalışanlara, Hatay’da fırsat vermeyeceğiz. Hiçbir siyasi rant Hatay’dan değerli değildir."(Cumhuriyet)