Önce İnsan Sonra Haber

Meral abla, kitapları alamıyoruz..

Ben 14 yaşındayım. Bu sene LGS’ye girdim. Ve ben hiç test çözemeden girdim. Okuyamamaktan çok korkuyorum.

Gündem 18 Haziran 2022 Cumartesi / 2 yıl önce
Meral abla, kitapları alamıyoruz..

Ekleyen: Kozmiktürk

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Manisa’nın Soma ilçesinde, 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden kazasının ardından dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın protestocu madencilere tekme atan danışmanı Yusuf Yerkel’i kastederek, “Senin sarayında 5 maaşlı, 10 maaşlı danışmanlar var. Soma’da bir garibanı tekmeleyen danışmanın var. O danışman, şimdi dolarla, avroyla maaş alan bir işte; haram olsun, zıkkım olsun” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Manisa’nın Soma ilçesinde ziyaret ettiği fırında çalışan bir işçi, “Bugün iki öğrenci geldi, poşetleri doldurdum, 4-5 parça aldılar, 43,5 lira tuttu, bırakıp gittiler, almadılar. Elimizden geldiği kadarıyla yardımcı oluyoruz ama olmuyor. Tahinli simit 7 lira, simidin tanesi 3 lira” dedi.

Meral Akşener, bugün Soma’da esnafı ziyaret etti. Akşener’in “İşleriniz nasıl” diye sorduğu bir dürümcü, “İşler iyi ama aldığımızı yerine koyamıyoruz. 15 liraya satarken para kazanıyorduk, şimdi 30 lira yaptık, olmuyor. Lavaş 75 kuruştu, oldu 3 lira. Domates zaten 18 lira. Var bir yerde sıkıntı” diye konuştu.  

Dürümcü, yanında çalışan işçiyi göstererek, “150 lira veriyorum, günlük çalışıyor. Yeter mi 150 lirayla? Aldığı 4 bin 500 lira. Bunda bir tane kız var, bir tane oğlan var. Kocası da çalışmıyor” dedi.

Dürümcü, önce kasasındaki parayı, sonra POS cihazını göstererek, “Bu da patlayacak yakında. Şu anda herkes kredi kartında. Demin bir tane arkadaş, 10 liraya ayran için, kartla ödemek istedi. Dedim ‘benden olsun’” diyerek dert yandı.

Akşener, girdiği bir fırında burada çalışan gençlerle sohbet etti. Bir fırın işçisi, Akşener’in “Evlenmeyi hayal ediyor musunuz” sorusuna “Maalesef” diye yanıt verdi. Başka bir işçi ise Akşener’e yaşadıkları sorunları anlatırken şunları söyledi:

“Bugün iki öğrenci geldi, poşetleri doldurdum, 4-5 parça aldılar, 43,5 lira tuttu, bırakıp gittiler, almadılar. Elimizden geldiği kadarıyla yardımcı oluyoruz ama olmuyor. Tahinli simit 7 lira, simidin tanesi 3 lira.”

Akşener’in ziyaret ettiği çorap ve çamaşır satan bir esnaf ise “Masrafımız çok, kiralar yüksek. Sattığımızın yerine alamıyoruz. Elektrik, şu anda sadece lambalar yanıyor, 2 bin lira geliyor. Önceden geliyorlardı, bir paket alıyorlardı, şu anda bir tane alıyor ya da fiyatını duyunca geri gidiyor” diye konuştu.

Kitap alamıyoruz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, Manisa Salihli’de dinlediği bir çocuk, “Meral abla, biz test kitapları alamıyoruz. Ben 14 yaşındayım. Bu sene LGS’ye girdim. Ve ben hiç test çözemeden girdim. Okuyamamaktan çok korkuyorum” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye çapında esnaf ziyaretlerinin ikinci turuna devam ediyor. Akşener bugün, Manisa’nın Salihli ilçesinde esnafı ziyaret etti, yurttaşların sorunlarını dinledi.

15 yaşındaki bir çocuk Akşener’e “Çok zor durumdayız” dedi. Akşener, “Kaç yaşındasın” diye sordu. Çocuk, 15 yaşında olduğunu söyledi. Akşener, “15 yaşında sen bu dertleri anlatmak için buradasın” dedi, çocuk ise “15 yaşında gelecek kaygısı çekiyorum” karşılığını verdi.

Bir başka çocuk ise Akşener’e, “Meral abla, biz test kitapları alamıyoruz” dedi. Başka bir çocuk ise “15 yaşındayım, sanayide çalışıyorum, bugün sizin yanınıza gelmek için izin aldım” dedi. Bir engelli ise; “Malulen emekliyim, engelliyim. 2 buçuk milyarla (2 bin 500 lirayla) geçinemiyorum. Gerçekten geçinemiyorum” diye konuştu.

Test kitabı alamadığını söyleyen 14 yaşındaki çocuk ise ağlayarak, “Ben 14 yaşındayım. Ben bu sene LGS’ye girdim. Ve ben hiç test çözemeden girdim. Ben atanamamaktan çok korkuyorum. Okuyamamaktan çok korkuyorum” dedi.

Akşener’in ziyaret ettiği ve “İki asgari ücretle geçinebiliyor musunuz” diye sorduğu bir dondurmacı şu; “Zor, kızım eşinden boşandı, çocuğu ile birlikte yanımda. Evim kira zaten” dedi. Akşener’in “Eti ne kadar sürede alıyorsunuz?” sorusuna, esnaf; “Eti alamıyorum, kıyma alıyorum. Onu da 30 liralık vermiyorlar. Alamıyorum eti. 50 liralık alıyorsak, yemeklerin içine koymak için. Dört defa kullanıyorum, bölüyorum. Ben bulamıyorum, evde beş kişiyim” yanıtını verdi. Akşener, bu sözleri dinledikten sonra, kendisini takip eden gazetecilere, “Siz de emekçisiniz. Hepiniz ev geçindiriyorsunuz. Buradaki bu bilgilerin kamuoyuna duyurulması hepimiz için önemli” dedi.

Akşener’in bir başka dükkânda, bir bebeği onu kucağına aldı, onunla fotoğraf çektirdi.

Akşener’in, “İnsanların durumları nasıl” sorusuna esnaf; “Bir yıl önce, mağazamıza giren herkes alışveriş yapabiliyordu. Ama son bir yıldır sadece gelir düzeyi yüksek kişiler alışveriş yapabiliyor. Eskiden eş dost hatırına iskonto yapabiliyorduk. Artık iskontoları bile yapamıyoruz” dedi.

Burada esnaf, Akşener’e “Giyimde de KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini istiyoruz” dedi.

Genç bir esnaf, “Aldığın maaşla geçinebiliyor musun?” sorusuna “4 bin 250 lira asgari ücret az geliyor. Babam garsonluk yapıyor. Babam da asgari ücret alıyor, çok zor. Kendi maaşım bana zor geliyor” diye konuştu. Akşener, esnafın annesi ile de görüntülü konuşma yaptı.

Esnaf, Akşener’in sorusu üzerine haftada bir kez et alabildiğini söyledi. Esnaf, “Artık her şey iki katı, asgari ücret zaten belli, zorlanıyoruz” dedi.

Soma da saygı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Manisa Soma’da, 2014’te Soma Maden Faciası’nda yaşamını yitiren 301 işçi için yapılan Soma Maden Şehitliği Anıtı’nı ziyaret etti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün Manisa Soma’da; 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan maden faciasında yaşamını yitiren işçilerin mezarlarının bulunduğu Soma Maden Şehitliği Anıtı’nı ziyaret etti.

Akşener, faciada hayatını kaybeden maden işçisi Uğur Çolak’ın annesinin verdiği eşarbı taktı, dua etti. Akşener, tüm işçi mezarlarına teker teker karanfil bıraktı.

meralakşenersoma