Önce İnsan Sonra Haber

New York'da Türkevi'ne çirkin saldırı..

ABD'den, saldırının faillerini süratle tespit etmesini ve ev sahibi ülke olarak diplomatik temsilciliklerimize gerekli korumayı sağlamasını bekliyoruz.

Gündem 23 Mayıs 2023 Salı / 4 ay önce
New York'da Türkevi'ne çirkin saldırı..

Ekleyen: Kozmiktürk

ABD’nin New York kentinde bulunan Türkevi’ne yönelik saldırı düzenlendi.

Saldırı sonrası binanın girişindeki kapının cam bölümünün kırıldığı görüldü. Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu ve New York Polis Departmanı’ndan saldırıya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York'taki Türkevi'ne alçakça bir saldırı düzenlendiğini belirterek, "ABD'den, saldırının faillerini süratle tespit etmesini ve ev sahibi ülke olarak diplomatik temsilciliklerimize gerekli korumayı sağlamasını bekliyoruz" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "New York'taki Türkevi'mizin giriş katındaki camların tahrip edildiği alçakça bir saldırı meydana gelmiştir. ABD'den, saldırının faillerini süratle tespit etmesini ve ev sahibi ülke olarak diplomatik temsilciliklerimize gerekli korumayı sağlamasını bekliyoruz. Seçim süreci başta olmak üzere, vatandaşlarımıza her türlü hizmeti özveriyle sağlayan meslektaşlarıma geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" ifadelerini kullandı.

ABD DEN KINAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matt Miller, New York'ta Türkevi'ne yönelik saldırıyı kınayarak, Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Güvenlik Hizmetlerinin yerel kolluk makamları ile saldırıyı soruşturduğunu açıkladı.

Günlük basın toplantısında konuşan Miller, Türkevi'ne yönelik saldırıya ilişkin bir soruya verdiği yanıtında, "New York'taki Türkevi'ne yönelik vandalizm haberlerini gördük. Dışişleri Bakanlığının Diplomatik Güvenlik Hizmetleri soruşturma konusunda yerel kolluk makamları ile çalışıyor. ABD'de suç olan diplomatik misyonlara yönelik şiddeti ve vandalizmi kınıyoruz.” dedi.

Sözcü konuya ilişkin diğer soruları New York Polis Departmanına yönlendirdi.

ABD'NİN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDEN SALDIRIYA KINAMA

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği de New York'ta Türkevi'ne yönelik saldırıyı kınadı.

Büyükelçiliğin Twitter hesabından saldırıya ilişkin yazılı mesaj yayımlandı.

Mesajda, "New York'taki Türkevi'ne gerçekleştirilen vandallık eylemini kınıyoruz. Diplomatik Güvenlik Hizmetlerimiz, bu soruşturmada ve bu tesisler ile orada çalışan diplomatların güvenliğini sağlama hususunda yerel kolluk kuvvetleri yetkilileriyle birlikte çalışmaktadır." ifadelerine yer verildi.

türkevisaldırınewyork