Önce İnsan Sonra Haber

Ok'dan, Uygur Türkleri sorusu

Tayland'ın Çin'e vermediği 11 Uygur İstanbul'a gönderildi.

Gündem 31 Ekim 2018 Çarşamba / 6 yıl önce
Ok'dan, Uygur Türkleri sorusu

Ekleyen: Kozmiktürk

Geçen yıl Tayland'da bir cezaevinden kaçarak yasa dışı yollardan Malezya'ya giren 11 Uygur Türkü, Çin'in tüm baskılarına rağmen iade edilmeyerek ve Türkiye'ye gönderildi.

GÖZALTINDA TUTULUYORLAR

Geçmişte aynı şekilde kendisine sığınan insanları Çin'e iade eden Kuala Lumpur yönetimi, büyük tepki almıştı. Bunun en büyük sebebi olarak da iade edilen insanların çok büyük işkencelere maruz kalmaları ve idam edilebilecek olmaları gösterilmişti. Türkiye’ye gönderilen 11 Uygur Türkü’nün Atatürk Havaalanında gözaltında olduğu iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’ya soran Balıkesir Milletvekili İsmail OK, Uygur Türklerinin takipçisi olacaklarını belirtti.

5 MİLYON SURİYELİYE EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ

Suriye’de başlayan iç savaş sonrası savaştan kaçan 5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye’nin, 11 Uygur Türkü söz konusu olduğunda temkinli davranılmasına tepki gösterdi. Konu hakkında konuşan Balıkesir Milletvekili İsmail OK ‘’5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan ülkemiz, sadece Müslüman ve Türk oldukları için gördükleri zulümden kaçan 11 Uygur Türküne sahip çıkılmaması bizleri derinden yaralamıştır. Soydaşlarımızın Türkiye’de gözaltında tutulduğu yönünde iddiaların acilen cevaplandırılması gerekmektedir.

MÜSLÜMAN VE TÜRK OLDUKLARI İÇİN KATLEDİLİYORLAR

Uygur Türklerinin Müslüman ve Türk oldukları için Çin hükümeti tarafından zulüm ve işkence gördüğünü iddia eden OK, yaşanan duyarsızlığa isyan etti. AKP iktidarını yaşananları görmezden gelmekle suçlayan İsmail OK ’’dünyanın neresinde zulüm gören bir Türk varsa içimiz sızlıyor, iktidar ise Suriyeliler için kendini paralıyor. Bu insan hakları Almana, Fransıza, Araplara varda bir tek Türk’e yok. Soydaşlarımızın özgürlüğü için bizlerde elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz’’ dedi.

UygurTürkleriİstanbulgözaltı