Önce İnsan Sonra Haber

Önce Meclis sonra Kars..

Akar, TBMM’de gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı. Ardından da tatbikat için Kars'a gitti.

Gündem 2 Şubat 2023 Perşembe / 1 yıl önce
Önce Meclis sonra Kars..

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Haber Merkezi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Irak'ın kuzeyindeki bir üs bölgesine teröristler tarafından taciz ateşi açıldığı" iddiasını sorması üzerine Bakan Akar, terörle mücadelenin artan tempoda taarruzi bir ruhla devam ettiğini belirtti.

Terörle mücadelenin en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar süreceğine vurgu yapan Bakan Akar, "Suriye'nin kuzeyinde, Irak'ın kuzeyinde, aralıksız ve artan bir şiddet ve tempoda terörü, teröristi yerinde, kaynağında yok etmek amacıyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Mehmetçik o bölgelerde şiddetli soğuk ve derin kar olmasına rağmen artan bir kararlılıkla, büyük bir kahramanlık ve fedakârlıkla mücadelesini sürdürüyor. Tabii zaman zaman taciz, saldırılar oluyor; bunlara gerekli karşılık da anında misliyle veriliyor. Gerekli tedbirler alınıyor." ifadesini kullandı.

KARS

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile Kış Tatbikatı 2023’ün yarın gerçekleştirilecek Seçkin Gözlemci Günü faaliyetlerini takip etmek üzere Kars’a gitti.

Bakan Akar ve beraberindeki TSK Komuta Kademesi, Kars Harakani Havaalanında Vali Türker Öksüz, 3’üncü Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Seçkin Gözlemci Günü faaliyeti için Türkiye’ye gelen Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov’u havalimanında karşılayan Bakan Akar daha sonra beraberindekilerle General Mithat Kopsavaş Kışlasına hareket etti.

Bakan Akar burada Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze ile üçlü görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede TSK Komuta Kademesi de yer aldı.

Görüşmede askerî eğitim ve iş birliği konuları ile bölgesel gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Bakanlar Akar, Hasanov ve Burchuladze yarın gerçekleştirilecek Kış Tatbikatı 2023’ün Seçkin Gözlemci Günü faaliyetlerini de birlikte takip edecek.

Öte yandan üç ülkenin Savunma Bakanları daha önce Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında 21 Aralık’ta Millî Savunma Bakanı Akar’ın ev sahipliğinde Kayseri’de bir araya gelmişti.

hulusiakar