Önce İnsan Sonra Haber

Azerbaycan ordusundan özel operasyon.. O tepeler alındı..

Yasadışı Ermeni militanları imha edildi ve yaralandı, ayrıca birkaç D-30 obüsü, askeri araç ve büyük miktarda mühimmat imha edildi.

Gündem 3 Ağustos 2022 Çarşamba / 1 yıl önce
Azerbaycan ordusundan özel operasyon.. O tepeler alındı..

Ekleyen: Kozmiktürk

Ermeni güçlerinin bu sabah ateşkesi yeniden ihlal edip bir Azerbaycan askerini şehit etmesinin ardından Azerbaycan ordusu anti-terör operasyonu başlattı.

Operasyonda Ermeni silahlı gruplara ait mevzi İHA ile vuruldu. Annti-terör operasyonu Laçın koridoru bölgesinde düzenleniyor. Bu bölge Rusya'ya bağlı geçici Barış Gücü'nün sorumluluğunda. Ancak bu sabah yasadışı Ermeni güçleri buradan Azerbaycan mevzilerine ateş açmıştı. Bu saldırıda Azerbaycan askeri Anar Kazimov şehit olmuştu.

KIRKGIZ VE SARIBABA TEPELERİ KURTARILDI

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan son dakika açıklamasına göre, Kırkgız ve Sarıbaba tepeleri kurtarıldı. Açıklamada "Kısas harekatı sonucu, Küçük Kafkas sıradağlarının Karabağ sırtı boyunca uzanan Kırkgız tepesi ve Sarıbaba tepesi kurtarıldı" ifadelerine yer verildi. Bakanlık ayrıca "Ermeni birlikleri Karabağ'dan tamamen geri çekilmeli ve yasadışı Ermeni grupları silahsızlandırılmalı" diye uyarıda bulundu. 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yasadışı Ermeni silahlı unsurları, Kelbecer ve Laçın bölgelerinin topraklarını kapsayan sıradağlarda bulunan Kırkgız yüksekliğini ele geçirmeye ve orada yeni savaş mevzileri kurmaya çalıştı.

Açıklamada, "Azerbaycan ordusu birliklerinin gerçekleştirdiği "Kısas" operasyonu sonucu Kırkgız tepesi, Küçük Kafkasya dağ silsilesinin Sarıbaba ve diğer önemli yükseklikleri kontrol altına alındı. Halihazırda birimlerimiz yeni mevzilerin inşası ve ikmal yollarının inşaatıyla ilgili mühendis çalışmaları yürütüyor.

Operasyon kapsamında, yasadışı Ermeni silahlı unsurlarına ait birkaç muharebe mevzii imha edildi ve eski Ağdere ilinin Yukhari Oratağ yerleşim birimindeki askeri birliğe hava saldırısı düzenlendi. Yasadışı Ermeni militanları imha edildi ve yaralandı, ayrıca birkaç D-30 obüsü, askeri araç ve büyük miktarda mühimmat imha edildi.

Azerbaycan Cumhuriyeti, üçlü bildiriye aykırı olarak, Rus barış güçlerinin geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarında Ermeni silahlı kuvvetlerinin ve yasadışı Ermeni silahlı gruplarının varlığının bir tehlike kaynağı olmaya devam ettiğini defalarca belirtti. Bu bölgeler askerden arındırılmalı, Ermeni birlikleri oradan tamamen çıkarılmalı ve yasadışı Ermeni silahlı unsurları silahsızlandırılmalıdır.

HabeGlobal'in aktardığına göre Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası'na dayanarak bundan sonra ülkemizin egemen topraklarında işlenen her türlü terör ve provokasyonun kararlılıkla önleneceğini ve karşı tedbirlerin daha da sarsıcı olacağını ilan ediyor." ifadeleri yer aldı.

Operasyon kapsamında, yasa dışı Ermeni silahlı unsurlara ait birkaç mevzinin imha edildiği, eski Ağdere ilinin Yukarı Oratağ yerleşim birimindeki askeri birliğe hava saldırısı düzenlendiği bildirildi. Saldırıda yasa dışı Ermeni güçler arasında ölü ve yaralıların bulunduğu, birkaç D-30 obüs topu, askeri araçlar ve çok sayıda mühimmatın imha edildiği belirtildi.

Geçici olarak Rus unsurların kontrolünde bulunan bölgelerden Ermenistan askerlerinin çıkarılması ve Ermeni silahlı güçlerin silahsızlandırılması gerektiği ifade edilen açıklamada, Azerbaycan topraklarında bundan sonra da her türlü terör eylemi ve provokasyonların kararlılıkla önleneceği, karşı tedbirlerin daha da yıkıcı olacağı ifade edildi.

Bakanlık ayrıca Ermeni güçlere ait askeri birliğe havadan yapılan saldırının görüntülerini de paylaştı.

azerbaycanermenistan