Önce İnsan Sonra Haber

Simülasyon sonucu: Muhalefet Meclis'i kazanıyor.. Seçim 2. tura kalıyor..

CHP ve İYİ Parti’de yapılan seçim simülasyonlarında muhalefet partileri TBMM’de çoğunluğunu elde ediyor.

Gündem 20 Ocak 2023 Cuma / 3 hafta önce
Simülasyon sonucu: Muhalefet Meclis'i kazanıyor.. Seçim 2. tura kalıyor..

Ekleyen: Kozmiktürk

Fatih Erboz
Kozmiktürk-Özel

Millet ittifakını oluşturan 6 partinin önümüzdeki günlerde İyi Parti genel merkezinde yapacağı toplantı öncesinde seçime tek adayla mı, çok adayla mı girilecek kararına yönelik tartışmalar sürüyor. Liderler arasında temaslar sıklaşırken Mayıs'da yapılması planlanan seçimlere yönelik simülasyon çalışmaları yoğunlaştı. 

CHP ve İYİ Parti’de yapılan seçim simülasyonlarında muhalefet partileri TBMM’de çoğunluğunu elde ediyor. Yine bu çalışmalara göre cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalıyor. Öte yandan altılı masanın gündeminde olan CHP ve İYİ Parti listelerinden girecek partilere yönelik çalışmalar da sürüyor. 

Edinilen bilgiye göre CHP’de yapılan simülasyon çalışmalarında CHP’nin önümüzdeki dönemde yapılacak seçimlerde en az 175 milletvekili çıkaracağı duruma göre bu sayının daha da artacağı belirtiliyor. Öte yandan İYİ Parti’de özellikle anket ortalamaları baz alınarak yapılan çalışmalarda İYİ Parti’nin en az yüzde 16, en çok yüzde 21 oranında oy alabileceği ifade ediliyor. Buna göre ise İYİ Parti’nin önümüzdeki dönemde 100’e yakın milletvekili ile TBMM’de temsil edilme şansının bulunduğunu İyi parti kaynakları ileri sürülüyor. Diğer partilerin durumu ise Millet ittifakının iki büyük partisinin alacağı oya oranına göre ve seçim çevrelerine göre planlanması yine parti kulislerinde dillendiriliyor. Deva Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti’nin yüzde 7 seçim barajını aşabilmelerinin kolay olmadığı da ileri sürülüyor. Bu hesaba göre bazı seçim çevrelerinde partilerin ortak seçime girme ya da seçim bölgesinde tabanı daha etkili olan partinin listelerde daha fazla temsil edilmesi yöntemi belirlenebileceği kaydediliyor. 

Liste ve kontenjan sorunu

CHP’ye yakın kaynaklar ise son dönemde kamuoyunda Deva Partisi’nin ve yine Gelecek Partisi'nin 40’a yakın kontenjan istediği yönündeki bilgilerin ise gerçekçi olmadığını belirtiliyor. CHP’ye yakın kaynaklar CHP’nin birçok ilde güçlü parti konumunda olduğunu dolayısıyla özellikle büyükşehirlerde bu partilere istedikleri oranda kontenjan verilmesinin gerçekçi olmayacağı, seçim gerçeği ile bağdaşmadığı ifade ediliyor.

Yine partiye yakın kaynaklara göre şu anda en muhtemel çözümün CHP’nin milletvekili çıkaramadığı ya da tek milletvekili çıkarabildiği seçim bölgelerinde bu iki partiye öncelik verilmesinin gündeme geleceği görüşü dile getiriliyor. Her hangi bir ilde CHP tek milletvekili ya da hiç milletvekili çıkarmamışsa o zaman söz konusu partilerin listeleri doldurmasının bir sakıncası bulunmadığı, böylelikle adaletli bir çözümün bulanabileceği de anlatılıyor.

CHP’nin her iki partiye toplamda 40-60 milletvekili kontenjanı vermek istediği ancak bunun listelerin hazırlanması aşamasında pratiğe geçmesinin zor olacağı da yine partiye yakın kaynaklar tarağından dile getiriliyor. 

İYİ Parti’de de benzer bir tablonun söz konusu olduğu belirtilirken, partide kurulan seçim ekibinin bu konuda çalışmalarını sürdürdüğü ancak daha net bir ve şekillenmiş bir çalışmanın bulunmadığı anlatılıyor. Konuya ilişkin çalışmaların adayın ve adaylık yönteminin belirlenmesinden sonra netlik kazanacağı muhalefet kulislerinde ifade ediliyor.

seçimsimülasyon